The Guardian, “Saddam Hüseyin'in devrilmesinden 20 yıl sonra memleketi Irak'ta çatlaklar devam ediyor” başlıklı haberinde Irak’ta 20 yıldır kaos olduğunu ve bu kaosun sebebinin de Saddam Hüseyin olduğunu söylüyor. Tikrit’te yıkılan binaları, ıssız arazileri, toplu mezarları anlatıp hepsinin Saddam’a bağlıyor. Amerika’nın bilfiil 13 yıllık işgalini hiçe sayan haber sitesi, Irak’ın perişan vaziyette oluşunu Saddam’ın yönetimin biçimine bağlıyor.

Artık tüm dünya bunun büyük bir yalan olduğunu biliyor.

Saddam Hüseyin'in biyolojik silahlar ürettiği yalanını dünyaya yayan ve bu yalana Türkiye dahil herkesi inandıran ABD’in Irak’ı işgal etmesi ve kadın, çocuk, ihtiyar demeden milyonlarca insanı katletmesi üzerinden tam 20 sene geçti. Irak, Amerikan Saddam’ı şehit etmesinden ve Irak’ı işgal etmesinden beri bir türlü toparlanamadı.

İşgalci ABD, tam 13 sene boyunca Irak’ı ağır ambargoya tabi tuttu. Bu süreçte yarım milyon çocuk açlık ve kötü yaşam sebebiyle öldü. İşgalin ardından ABD ile iş birliği ve koordinasyon içerisinde işleyen bir Şii hükûmet kuruldu ve ABD’nin çıkarlarına hizmet etmeye devam etti.

Irak’ın bugün hala toparlanamama sebebi ise Amerika’nın kanlı ellerini bir türlü Ortadoğu’dan çekmemesi.

The Guardian, BBC gibi Amerikan İngiliz haber siteleri, başta Afganistan olmak üzere Ortadoğu dünyasının “içler acısı” portresini çizip duruyor. Buralarda “terörizm” olduğunu vurguluyor; kendi kanlı ellerini saklamak için de Saddam, Ladin ve Taliban’ı dünyaya kötü göstermek için uğraşıyor.

1990’da bir bahane ile Irak’a yaptıkları işgalin benzerini yine 2001’de Afganistan’a da yaptılar ve işgal ettikleri topraklarda tepelerine binen Taliban’ı, hala dünyaya kötü göstermenin derdine düştüler.

Saddam Hüseyin’i istekleri kadar kötülesinler; O ve Ladin, Batı’nın yıkılamaz dedikleri o kibir dağlarını bir kere yıkmıştı. Ve dünyaya bunlara karşı koymayı göstermişti.