Tatbikat, Filipinler'in başkenti Manila'daki Güney Deniz Filosu üssünde başladı. Tatbikatın açılış törenine, Filipinler Donanması Koramirali Toribio Adaci Jr., ABD Donanması'ndan Tuğamiral Karl Thomas, Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri'nden Tuğamiral Yoshinobu Yamashita ve Avustralya Kraliyet Donanması'ndan Tuğamiral David Johnston katıldı.

Adaci, tatbikatın "iki ordunun birlikte çalışabilirliğini artırmayı ve bölgesel iş birliğini teşvik etmeyi amaçladığını" belirtirken, ayrıca "bölgesel savunmadan sınır ötesi suçlara kadar bir dizi tehditle birlikte mücadele edilmesine yardımcı olduğunu" ifade etti.

Filipinler Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada da tatbikatın Filipin donanmasının "muharebe yeteneğini geliştirmeyi" amaçladığı belirtilirken, söz konusu tatbikat kapsamında Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri, Avustralya Kraliyet Donanması, Kanada Kraliyet Donanması ve Birleşik Krallık Kraliyet Donanması ile de çalışmalar yapılacağı aktarıldı.

TTB davasında karar: Merkez Konseyi görevden alındı TTB davasında karar: Merkez Konseyi görevden alındı

Tatbikata ayrıca Fransa Donanması ve Avustralya Kraliyet Donanmasının "uzman değişimlerine" katılmak üzere personel gönderdiği, Yeni Zelanda Kraliyet Donanması ve Endonezya Donanmasının da gözlemci olarak katıldığı bilgisi verildi.

Açıklamada, tatbikatın, "uluslararası savunma iş birliğini güçlendirmeyi" ve "kurallara dayalı bir uluslararası düzeni ilerletmeyi" hedeflediği kaydedildi.

Tatbikat, 13 Ekim'e kadar devam edecek.