ABD Temsilciler Meclisi, Yunanistan ile askeri iş birliğini geliştiren bir tasarıyı onayladı. Senato da onaylarsa ABD'nin gündemine, Ege Adaları'na askeri üsler kurmak ve Türkiye'yi iyice kuşatmak var!

ABD ile Yunanistan arasında yeni bir askeri anlaşma imzalanması durumunda Yunan tarafının Ege Adaları'na Amerikan askeri üsleri talep edeceğini belirten Pentapostagma, halihazırda Ege Denizi'ndeki Amerikan uçak gemilerinin ve askeri tatbikatların da bu amaç doğrultusunda gerçekleştirildiğini ifade etti.

Pentapostagma'nın haberine göre ABD henüz kararını vermiş değil. Senato'nun onaylaması ile yürürlüğe girecek kararda Ege Adaları ibaresi açıkça yer almıyor. Ancak bu yeni iş birliği uyarınca Yunanistan'da yeni Amerikan üsleri kurulacağına kesin gözüyle bakıyor.

Yunan diplomasisinin ise şimdiden bu askeri üslerin Ege Adaları'nda yer alması için çalışmaya başladığı aktarıldı.

Tatbikata ABD'nin USS Gerald Ford uçak gemisi, USS Ramage Destroyeri ve 4 F-18 savaş uçağı katıldı.

Tatbikata katılan Yunan unsurları ise şu şekildeydi: Aegion Firkateyni, Nikiforos Fokas Firkateyni, Katsonis denizaltısı, 4 adet F-16 ve 2 adet Mirage 2000 savaş uçağı, bir sualtı taarruz komando bölüğü.

Tatbikatta hava savunma, gemilere baskın, su üstü ve sualtı savaş gibi çeşitli senaryolar üzerine talimler yapıldı.

Adalet Bakanı Tunç: AİHM'in kararı kabul edilemez! Adalet Bakanı Tunç: AİHM'in kararı kabul edilemez!

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre tatbikatta yer alan unsurların Doğu Akdeniz'de "daha kapsamlı" faaliyet gösterebilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirildi.

Dedeağaç’a dikkat

Yunanistan’da bulunan Dedeağaç Amerikan Üssü, ABD’nin ülkede kurduğu birçok üsten sadece biri. ABD’nin Yunanistan topraklarında, Dedeağaç, Kavala, Selanik, Larisa, Stefanoviç ve Girit’te askeri üsleri bulunuyor ve bu üslere aralıklı olarak askeri personel, araç ve mühimmat sevkiyatı yapılıyor.

ABD'nin Türkiye'ye 20 kilometre mesafedeki Dedeağaç üssünde 100 tank, 200'den fazla zırhlı araç, 100 civarı obüs ve onlarca helikopterden oluşan büyük bir askeri yığınağı bulunuyor.