Konuyla ilgili bilgi sahibi üç kişiye göre Biden yönetimi, 18 milyar dolardan fazla olması beklenen bir anlaşmayla 50 kadar Amerikan yapımı F-15 savaş uçağının İsrail'e satışını onaylamaya çok yakın.

7 Ekim'den bu yana ABD'nin İsrail'e yaptığı en büyük dış askeri satış anlamına gelen bu işlemin, yönetimin yakında İsrail'e hassas güdümlü mühimmat kitleri satışı konusunda Kongre'yi bilgilendirmesi beklenirken gerçekleştiği belirtildi.

ABD'nin en sofistike silahlarından bazılarının yeni satışı, Biden yönetimi yetkilileri İsrail'in Gazze'de Ekim ayından bu yana 32,000'den fazla Filistinlinin şehit olmasına neden olan operasyonlarını eleştirirken bile, ABD'nin İsrail'i askeri olarak ne ölçüde desteklemeye devam ettiğini gösteriyor

Satışın Kongre'de, özellikle de Başkan'ın kendi partisinin üyeleri tarafından hararetle tartışılması muhtemel. ABD'nin İsrail'e silah satışı son aylarda yoğun bir incelemeye tabi tutuldu ve Demokrat milletvekilleri, Gazze'ye daha fazla insani yardım girmesine izin verene ve oradaki sivilleri korumak için daha fazlasını yapana kadar İsrail'e askeri yardımın kısıtlanması çağrısında bulundu.

7 Ekim’den bu yana ABD İsrail'e 100'den fazla dış askeri satış yaptı.

Ancak 18 milyar dolarlık bir F-15 satışı, Kongre'ye bildirimde bulunulmasını gerektirecek kadar büyük bir rakam ve konuya aşina olan iki kişiye göre, yönetim Ocak ayı sonunda Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler ve Senato Dış İlişkiler komitelerini F-15 satışı konusunda gayri resmi olarak bilgilendirdi.

Gayri resmi bildirim, milletvekillerine ve kongre personeline, Dışişleri Bakanlığı tüm milletvekillerine resmi bir bildirim göndermeden önce ayrıntıları gözden geçirmeleri ve soru sormaları için zaman tanır.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kişiye göre Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin en üst düzey Cumhuriyetçi üyesi Senatör James Risch satışa onay verdi bile. Bir kongre yardımcısı CNN'e yaptığı açıklamada Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Michael McCaul'un da işlemin resmi kongre bildirimine geçmesini onayladığını söyledi.

Ancak komitenin Demokrat başkanı Senatör Ben Cardin ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinin Demokrat kıdemli üyesi Temsilci Greg Meeks, itiraz etmeleri halinde satışı yine de durdurabilirler.

Sanders: Çocukları kasten aç bırakan İsrail'e neden 10 milyar dolar verelim? Sanders: Çocukları kasten aç bırakan İsrail'e neden 10 milyar dolar verelim?

Eğer herhangi bir itiraz olmazsa, Dışişleri Bakanlığı tüm milletvekillerine resmi bir bildirim gönderecek ve milletvekillerinin ortak bir onaylamama kararıyla satışı engellemek için 30 günleri olacak. Kongre Araştırma Servisi'ne göre Kongre, her iki meclisten de geçmesi gereken bu tür bir kararla önerilen bir silah satışını daha önce hiç başarılı bir şekilde engellemedi.