ABD’nin Gazze’ye kurduğu “işgal limanı” tamamlandı ABD’nin Gazze’ye kurduğu “işgal limanı” tamamlandı

Pentagon'dan yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Cuma günü İsrail'e derhal teslim edilmek üzere 106,5 milyon dolar değerindeki tank mermileri için Silah İhracatı Kontrol Yasası acil durum yetkisini kullandığı belirtildi.

Acil onay verilen 14 bin adetlik mühimmat aslında toplamda 500 milyon dolarlık ve 45 bin mermilik satışı içeren paketin bir parçası. Söz konusu mermiler İsrail ordusunun sahip olduğu Merkava tanklarında Gazze operasyonunda kullanılıyor.

Uluslararası kamuoyunda ABD’nin İsrail’e desteği ve verdiği silahların Gazze operasyonunda kullanılması eleştiri konusu olurken ABD’li yetkililer, İsrail'e yapılan askeri yardımlara koşul getirme ya da bir kısmını geri çekme gibi bir planlarının olmadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ismi açıklanmayan bir yetkili de Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Washington'un İsrail hükümetine uluslararası insani hukuka uyması ve sivillere zarar vermekten kaçınması için mümkün olan her adımı atması gerektiği konusunda açık mesajlar vermeye devam ettiğini söyledi. Aynı yetkili, söz konusu mermi satışının ABD'nin, İsrail'in güvenliğine olan bağlılığını gösterdiğini ve İsrail'in savunma kabiliyetlerini güçlendireceğini söyledi.

Pentagon'dan yapılan açıklamaya göre ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, tank mermilerinin ABD'nin ulusal güvenlik çıkarları doğrultusunda İsrail'e derhal sağlanması gerektiği tespitinde bulundu ve Kongre'ye ayrıntılı gerekçeler sundu.

Söz konusu satış ABD Ordusu envanterinden yapılacak ve 120mm M830A1 Yüksek Patlayıcılı Çok Amaçlı Anti-Tank (MPAT) tank fişekleri ve ilgili ekipmandan oluşacak.