ABD’de Kongre Bütçe Ofisi’nin (CBO) son tahminlerinde, ABD federal hükümet borcunun geçen yıl GSYH’nın yüzde 97’sinden 2034’e kadar yüzde 116’ya, yani İkinci Dünya Savaşı’ndan bile daha yüksek bir seviyeye ulaşma yolunda olduğu konusunda uyardı.

ABD polisi 96 kurşun sıkarak bir kişiyi öldürdü! ABD polisi 96 kurşun sıkarak bir kişiyi öldürdü!

Ancak gerçek tablonun çok daha vahim olabileceğinden endişe ediliyor. Vergi gelirlerinden savunma harcamaları ve faiz oranlarına kadar bu yılın başında açıklanan CBO tahminleri olumlu varsayımlarla destekleniyor. Ancak piyasanın faiz oranlarına ilişkin mevcut görüşü eklendiğinde borç/GSYH oranı 2034’te yüzde 123’e yükseliyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın vergi indirimlerinin sabit kaldığı görüşü de eklendiğinde bu oran daha da artıyor. Bloomberg Economics, borç görünümünün kırılganlığını değerlendirmek için bir milyon simülasyon gerçekleştirdi. Simülasyonların yüzde 88’inde sonuçlar, borç/GSYH oranının önümüzdeki on yılda arttığı, sürdürülemez bir yolda olduğunu gösterdi.

Biden yönetimi, şirketlere ve zengin Amerikalılara yönelik bir dizi vergi artışını içeren bütçesinin, mali sürdürülebilirliği ve yönetilebilir borç ödeme maliyetlerini sağlayacağını söylese de iki partili Kongre’nin buna onay vermesi gerekecek.

Temsilciler Meclisi’ni kontrol eden Cumhuriyetçiler ise tam olarak nereden yapılabileceğini belirtmeseler de artan bütçe açığını azaltmak için harcamalarda derin kesintiler yapılmasını istiyor.