Yetkililer, planla ilgili görüşmelerin sürdüğünü ve Biden’ın henüz onay vermediğini belirtti.

Kaynaklar, Biden’ın Ukrayna’ya ABD ordusundan asker göndermeye hiçbir şekilde yanaşmadığını da ifade etti.

Yetkililer, ABD Başkanı’nın onaylaması halinde değişikliğin bu yıl uygulamaya konabileceğini söyledi. Bu durumda Pentagon, Rusya’nın saldırılarıyla Şubat 2022’de başlayan savaşta, ilk kez Amerikan paralı asker şirketlerine Ukraynalı firmalarla ortak çalışma izni verecek.

Plan kapsamında Amerikan paralı asker firmalarının, Ukrayna’daki ABD yapımı silah sistemlerinin bakım ve onarımını üstlenmesi hedefleniyor.

Ayrıca Ukrayna’ya bu yılın sonuna doğru gönderilmesi planlanan F-16’ların düzenli bakımlarının da bu sayede yapılabileceği belirtildi.

Ukrayna’nın ABD yapımı Ordu Taktik Füze Sistemi’yle (ATACMS) pazar günü Kırım’ın Sivastopol şehrine düzenlediği saldırı, Rusya’nın tepkilerine sebep olmuştu.

ABD'nin kovulduğu Nijer'e Türkiye'den ziyaret ABD'nin kovulduğu Nijer'e Türkiye'den ziyaret

Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’daki şehre düzenlenen saldırıda ikisi çocuk 4 kişinin öldürüldüğü, 151 kişinin de yaralandığı bildirilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD’nin bu korkunç saldırının suç ortağı olduğundan hiç şüphe yok” denmişti. Ayrıca ABD’nin Moskova Büyükelçisi Lynne Tracy de saldırının ardından Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.