Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Konseyi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Nijer ordusuna en fazla 15 gün içerisinde derhal kışlalarına dönmeleri ve anayasal düzeni yeniden sağlamaları çağrısı yaptı.

Afganistan Afganisi dünyanın en çok değer kazanan para birimi oldu Afganistan Afganisi dünyanın en çok değer kazanan para birimi oldu

Konsey, kıtadaki ‘askeri darbelerin ürkütücü gelişiminden duyduğu endişeyi’ dile getirerek, Niamey'de demokratik yollarla seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Bazoum'a karşı gerçekleştirilen darbeyi kınadı ve Bazoum’un ‘derhal serbest bırakılması’ çağrısında bulundu.

Diğer yandan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Birliği’nin (AB), Nijer ile tüm güvenlik işbirliğini askıya aldığını duyurdu.

AFP’nin haberine göre, Borrell, “Avrupa Birliği, Nijer'deki darbe sonucu ortaya çıkan yetkilileri tanımıyor ve tanımayacak. Başkan Bazoum demokratik olarak seçildi ve bu nedenle Nijer'in tek meşru Cumhurbaşkanı olmaya devam ediyor. Koşulsuz ve gecikmeksizin serbest bırakılmalıdır” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, Nijer'in devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Bazoum'un derhal serbest bırakılması ve ülkedeki demokratik sistemin yeniden kurulması çağrısında bulundu.