Sudan’da darbe sonrasında gözaltına alınan 4 siyasetçi bırakıldı

Sudan ordusunun hükümete yönelik darbesinden sonra gözaltına alınan 4 siyasetçi serbest bırakıldı.

Afrika 22.11.2021, 08:20
Sudan’da darbe sonrasında gözaltına alınan 4 siyasetçi bırakıldı

Sudan ordusu komutanı Abdulfettah el-Burhan'ın 25 Ekim olağanüstü hal ilan etmesi ve başkanı olduğu Egemenlik Konseyi ve hükümeti feshetmesi kararları çerçevesinde gözaltına alınan 4 siyasetçi serbest bırakıldı.

Ulusal basındaki haberlere göre, gözaltına alınan Başbakan Yardımcısı Yasir Arman, Sudan Kongresi Partisi Başkanı Ömer ed-Digeyr, Milli Ümmet Partisi Başkan Yardımcısı Sıddık Sadık el-Mehdi ve Arap Baas Sosyalist Partisi Başkanı Ali Reyyah es-Sanhuri serbest kaldı.

Anlaşma, dış taraflarca memnuniyetle karşılanırken iç taraflarca reddedildi

Türkiye, Avrupa Birliği (AB), Afrika Birliği (AfB), Kanada, Troyka ülkeleri ve çoğu Arap ülkeleri, Burhan ve Başbakan Abdullah Hamduk arasında imzalanan anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Öte yandan Sudan Meslek Odalar Birliği, eski iktidar ortağı Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ve Komünist Partisi gibi siyasi güçler, söz konusu anlaşmayı reddetti.

Öte yandan Sudan Doktorlar Komitesince yapılan açıklamada, ordunun yönetime el koyduğu 25 Ekim'den bu yana sivil yönetim talebiyle düzenlenen protestolara güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 41 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Aralık 2022
İmsak 06:36
Güneş 08:07
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü