Türkiye'nin ambargo kararı sonrası İsrail 'abisi' ABD'ye koştu Türkiye'nin ambargo kararı sonrası İsrail 'abisi' ABD'ye koştu

FETÖ'nün medya yapılanmasına yönelik davada "Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım" suçundan yargılanan Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek'le ilgili karar çıktı. Buna göre mahkeme, Nazlı Ilıcak'a 5 yıl 3 ay, Ahmet Hüsrev Altan'a 6 yıl 3 ay, Fevzi Yazıcı'ya ise 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi, Yakup Şimşek ise beraat etti.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Nazlı Ilıcak, Yakup Şimşek ve Fevzi Yazıcı katıldı. Duruşmada, savcı mütalaasında sanıklardan Ahmet Hüsrev Altan'ın darbe girişiminden sonra kapatılan bir gazetede yayın yönetmenliği, yine örgüt lehine bir internet sitesinde ise yazarlık yaptığı, HTS kayıtlarına göre örgütün üst düzey yöneticileriyle irtibatı bulunduğu belirtildi. Yine bir televizyon kanalında yaptığı konuşmalarda örgütün amacına hizmet eder nitelikte olduğu ifade edilerek silahlı terör örgütüne yardım etme suçunu oluşturduğunu aktardı.

Mütalaada sanık Nazlı Ilıcak hakkında ise, örgüte ait yayın organlarında uzun süre yazarlık yaptığı, 2012 yılında yazdığı kitabın örgütün görünür meşruiyetini sürdürmek için yazdığı, tanık ifadeleri ile HTS kayıtlarına göre örgütün üst düzey yöneticileriyle irtibat kurduğu, evinde ele geçirilen not defterinde örgüt mensuplarıyla ilgili notlar çıktığı ifade edildi. Yaptığı bir televizyon programında yaptığı konuşmalar nedeniyle de silahlı terör örgütüne yardım etme suçunu işlediği anlatıldı.