Arakanlı Direnişçilerden Ateşkes Kararı

Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu, bölgeye insani yardımların ulaştırılması için geçici ateşkes ilan ettiğini duyurdu.

Siyaset 10.09.2017, 13:43 10.09.2017, 13:49
Arakanlı Direnişçilerden Ateşkes Kararı

Myanmar'ın Arakan eyaletinde yaşayan Müslümanlar tarafından kurulan direniş grubu, Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu, bölgede geçici ateşkes ilan ettiğini duyurdu. Bir ay boyunca geçerli olacak olan ateşkes döneminde insani yardım kuruluşları ve uluslararası gözlemciler Arakan'a davet edildi.

Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu (ARSA) tarafından yayınlanan açıklamada "Arakan'a insani yardımların ulaştırılması için Maungdaw, Buthiadaung ve Rathedeung şehirlerinde geçici ateşkes ilan ediyoruz" denildi. Açıklamaya göre, Arakanlı direnişçiler 10 Eylül ve 9 Ekim tarihleri arasında geçerli olan ateşkes süresince Myanmar ordusu birliklerini hedef almayacak.

İnsani yardım kuruluşlarına çağrı yapılan açıklamada, "Ateşkes dönemi boyunca, bölgedeki krizin kurbanlarına yardımcı olmaları için tüm duyarlı aktörlerin ve yardım kuruluşlarının Arakan'daki girişimlerini destekliyoruz." denildi.

Ayrıca Arakan'daki insan hakları ihlallerini araştırma amacıyla Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından kurulan komisyonun 'en kısa zamanda' görevini yerine getirmesini istendi. 24 Mart'ta kurulan komisyon Arakan'da Müslüman azınlığa karşı yürütülen sistematik şiddet kampanyasını araştırılması için görevlendirilmişti.


 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Aralık 2022
İmsak 06:36
Güneş 08:07
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü