Çakal Carlos: Türkiye, Sınırlarındaki Yabancı Üsleri Kaldırmalı

Çakal Carlos, "Türkiye sınırları içerisindeki tüm yabancı askerî üsleri ortadan kaldırması gerekiyor. Özellikle Gazze meselesinde daha ısrarcı olmalı. Kutsal coğrafyada yapıcı bir politika izlemeli" dedi.

Siyaset 05.11.2017, 17:41 05.11.2017, 18:49
Çakal Carlos: Türkiye, Sınırlarındaki Yabancı Üsleri Kaldırmalı
Yıllardır Fransız cezaevlerinde yatan ve dünyaca tanınan aksiyoner Çakal Carlos (Salim Muhammed), Baran Dergisi'ne yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa Birliği’ne girmek isteyen; ama bir türlü kabul edilmeyen ülke olduğunu ve girmeye çalışmasının lüzumsuz olduğunu söyledi. Carlos, " Avrupa’nın şu anki hâline baktığımızda böylesi daha iyi diyebiliriz. Türkiye tarihî rolünü tekrar elde edebilmek için bağımsızlığını kazanmak isteyen bir ülke, bu şartlar altında Avrupa Birliği üyeliği için çabalamasına da lüzum yok. Bağımsızlık için İsrail ile ilişkilerini gözden geçirmesi, sınırları içerisindeki tüm yabancı askerî üsleri ortadan kaldırması gerekiyor. Özellikle Gazze meselesinde daha ısrarcı olmalı. Kutsal coğrafyada yapıcı bir politika izlemeli, herkesle iyi ilişkiler geliştirmeli ve komşularında yaşanan problemlerin çözülmesi için elinden geleni yapmalıdır. Ancak bunlar Türkiye’ye Birinci Dünya Savaşı sonrasında kaybettiği tarihî rolünü tekrar kazandırabilir. Bazı meseleler hakkında net bilgilerim olmasa da, gelişmeleri analiz etmeye çalışıyorum ve bunun neticesinde bir takım çelişkilerin olduğunu da görüyorum. Türkiye, İslâm dünyası için sorumlulukları olduğunun idrakinde olmalı.

İslâm coğrafyasında Siyonistlerin ve emperyalistlerin planları ve baskıları devam ediyor. İsrail’in elini en çok rahatlatan şey Mısır’da yapılan darbe olmuştu. Bugün de Müslüman Kardeşler baskı altında tutuluyor ve Mısır devletinin politikaları İsrail’in kontrolü altında yürütülüyor. Hemen hemen her gün İslâm coğrafyasında bir yerlerde bombaların patladığı haberlerini okuyoruz. Suriye ve Irak üzerinden yapılan hesaplar devam ediyor. Buna karşın güçlenen bir Türkiye var. Artık sona doğru yaklaştığımızı ve bu savaşı kazanabileceğimizi düşünüyorum" dedi.

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Kasım 2022
İmsak 06:28
Güneş 07:58
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü