İspanya Dışişleri Bakanı Albares, Filistin Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed Mustafa ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamasında, “İspanya'nın Brüksel'deki Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği'nde Filistin Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed Mustafa ile bir araya geldim. İspanya'nın iki devletli çözüme ve bölgede barışa olan kesin bağlılığını ilettim. İşte bu nedenle İspanya önümüzdeki Salı günü Filistin Devletini tanıyacaktır” dedi.

İrlanda, İspanya ve Norveç Filistin Devleti'ni tanıma kararı almıştı 

Geçtiğimiz günlerde Norveç, İrlanda ve İspanya, Filistin devletini resmi olarak tanıyacaklarını açıklamıştı. Terör devleti İsrail de bu kararın açıklanmasının ardından, Norveç ve İrlanda'daki büyükelçilerini geri çağırmıştı.

Geçtiğimiz haftalarda birçok Avrupa Birliği ülkesi, bölgede kalıcı barış için iki devletli bir çözümün şart olduğunu savunarak tanıma kararı alacaklarını belirtmişti.

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store “Filistin Devleti resmen tanınmazsa Ortadoğu'da barış olamaz” açıklamasında bulunmuştu.

BM: Gazze’de 8 ayda altyapının yüzde 67'si yıkıldı BM: Gazze’de 8 ayda altyapının yüzde 67'si yıkıldı

Daha önce İrlanda hükümeti mayıs ayı sonuna kadar Filistin devletini tanımak için harekete geçeceğinin sinyalini vermişti.

İspanya başbakanı Pedro Sánchez de Filistin'i 28 mayıs tarihinde resmi olarak tanıyacakları açıklamıştı.

Norveç hükümeti Filistin'i, uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla 28 Mayıs'ta tanıyacağını duyurmuştu.

DÜNYA ÜLKELERİNE FİLİSTİN ÇAĞRISI

Norveç’in ardından, İrlanda Başbakanı Simon Harris de ülkesinin Filistin devletini tanıyacağını açıklamıştı. 

Başbakan Harris, Filistinlilerin özgürce yaşama arzusunu tanımanın güçlü bir "siyasi ve sembolik değere" sahip olduğunu söylemiş, diğer ülkelerin de “önümüzdeki süreçte” Filistin devletini tanıma konusunda Norveç, İspanya ve İrlanda'ya katılacağını düşündüğünü aktarmıştı.

FİLİSTİNLİ TARAFLAR KARARDAN MEMNUN

Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada ise, “Norveç, İrlanda ve İspanya'nın Filistin devletini tanıyacaklarını duyurmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bunu, topraklarımıza ve başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletine sahip olma hakkımızı teyit etme yolunda önemli bir adım olarak görüyoruz. Dünya çapındaki ülkeleri meşru ulusal haklarımızı tanımaya ve Filistin halkımızın kurtuluş, bağımsızlık ve topraklarımızdaki siyonist işgaline son verme mücadelesini desteklemeye çağırıyoruz” ifadeleri kullanılmıştı. 

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Genel Sekreteri Hüseyin El Şeyh ise, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kararı “tarihi an” olarak nitelendirdi. El Şeyh, “Bağımsız Filistin devletini tanıyan ve tanıyacak olan dünya ülkelerine teşekkür ederiz” ifadelerini kullanmıştı.