Türkiye ile Almanya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 100. yılı nedeniyle Türkiye'ye gelen Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüşmesi sonrası Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ı ziyaret etti.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier 3 günlük resmi ziyaret için Türkiye'ye geldi. Cumhurbaşkanı Steinmeier'i İstanbul Havalimanı'nda İstanbul Valisi Davut Gül, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ve diğer yetkililer karşıladı.

Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez oldu Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez oldu

Imamoglu Gul

Türkiye'de ziyaretleri kapsamında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüşen Steinmeier, İmamoğlu ile Almanya'ya Türk işçilerin göçünü konu alan bir sergiyi de ziyaret etti.Steinmeier, Sirkeci Tren Garı’ndaki sergide protesto edildi. Steinmeier'in sergi ziyaretinin ardından Alman Büyükelçiliği’ne ait yazlık Tarabya rezidansında davet verildi. Davete Atlantik cephesinin gözde isimleri yan yana geldi. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Dışişleri Bakanı ve BM Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, eski HDP Eş Başkanı Mithat Sancar davete katılan isimlerdendi.

Steinmeier, Mansur Yavaş ile de görüştü

Türkiye ziyaretinin İstanbul ayağını tamamlayan Steinmeier, Ankara'ya geçerek Ankara'da Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’la da bir araya geldi.

Almanya Cumhurbaskani Steinmeier

Steinmeier, Yavaş ile yapılan görüşmede "Sadece bu heyettekiler değil, tüm Almanya seçimdeki büyük başarınızı biliyor. Almanya’da seçimler ilgiyle izlendi" ifadelerini kullandı.

"Ciddiye alınmaması normal"

Steinmeier'in, Türkiye ziyaretinde döner kesmesi ise Alman basınında eleştiri konusu oldu. Steinmeier'in Türkiye imajının klişe olduğu ifade edilerek, "Erdoğan'ın bizi ciddiye almamasına şaşmamalı." denildi.

Bu görüntüyü eleştiren Bild gazetesinin haberinde, "Ülkemizin inşasında Türklerin çok yardımcı olduğunu ve toplumumuzun kalbinde yer aldığını söyledi. Bu çok dokunaklıydı ama döner her şeyi gölgede bıraktı. Rusya ve İran politikamızdan haklı olarak çok şikayetçiyiz ama Türkiye'ye yönelik politikamız da benzer düzeyde. Erdoğan'ın bizi ciddiye almamasına şaşmamalı." denildi.