Belçika'da Flamanlar ve neo-Naziler festival düzenleyecek

Belçika'da Flaman sağ gruplar, bazı Avrupa ülkelerinden neo-Nazi örgütlerle bağlantılı müzik gruplarının katılımıyla festival düzenleyecek.

Avrupa 16.08.2022, 17:09
Belçika'da Flamanlar ve neo-Naziler festival düzenleyecek

Belçika'da Flaman aşırı sağ gruplar, bazı Avrupa ülkelerinden neo-Nazi örgütlerle bağlantılı müzik gruplarının katılımıyla festival düzenleyecek.

Belçika'da Flaman bölgesinin bağımsızlığını savunan Flaman örgüt IJzerwake'nin organize ettiği ve 27-28 Ağustos'ta Ypres kentinde düzenlenecek Frontnacht Festivali'ne Belçika'nın yanı sıra Hollanda, Almanya ve İtalya gibi ülkelerden katılım bekleniyor.

Bazı Avrupa ülkelerinden gelerek festivalde sahne alacak müzik gruplarının neo-Nazi örgütlerle bağlantılı olduğu, festivalin neo-Nazi ve diğer faşist grupları çekeceği gerekçesiyle iptal edilmesi çağrısı yapıldı.

Aşırı sağcı müzik akımları üzerine çalışan Alman müzikolog Thorsten Hindrichs, Belçika'nın De Standaart gazetesine yaptığı açıklamada, "Bu festivalin yapılacak olmasını aklım almıyor. Buna izin vermek ihmal ve bir tür iş birliğidir." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 08 Ekim 2022
İmsak 05:36
Güneş 07:01
Öğle 12:57
İkindi 16:08
Akşam 18:43
Yatsı 20:02
Günün Karikatürü Tümü