İsviçre'de Lozan Üniversitesi'nin ardından Cenevre ve Zürih üniversitelerinde de İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki göstermek, ABD ve Avrupa'da çeşitli üniversitelerde Filistin için yapılan protestolara destek olmak amacıyla düzenlenen gösteriler başladı.

Zora, "İsviçre'deki tüm üniversiteler ve Cenevre Üniversitesi'nden, İsrail'deki üniversitelerle işbirliğini sonlandırmalarını talep ediyoruz." dedi.

İsviçre'deki üniversitelerden Filistinli öğrencileri kabul etmelerini de istediklerini kaydeden Zora, 2022'de Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasının ardından Ukraynalı öğrencilerin İsviçre'deki üniversitelere kabul edildiğini hatırlattı.

Göstericilerin, Cenevre Üniversitesi'ndeki eylemlerini "talepleri karşılanana" kadar aralıksız sürdürmesi bekleniyor.

Zürih Üniversitesi'ne polis müdahalesi

Zürih Üniversitesi öğrencilerinin bugün öğle saatlerinde başlattığı gösteriye ise akşam saatlerinde polis müdahale etti.

Polis, üniversite kampüsünde eylem yapan 100 kadar öğrenciye müdahale etmeden önce alandan ayrılmaları için 5 dakika süre verdi.

Bu süre sonunda eylemciler polis tarafından zorla üniversiteden çıkarılırken, bazı öğrencilerin uzaklaştırılması için güç kullanıldı.

Öğrenciler, gösteri sırasında Filistin lehine sloganlar attı.

İsviçre'deki gösteriler Lozan Üniversitesi'nde başladı

İsviçre genelindeki üniversitelerde Filistin'e destek eylemleri Lozan Üniversitesi'nde başlamıştı.

AİHM'den başörtüsü için ‘insanlık dışı’ karar! AİHM'den başörtüsü için ‘insanlık dışı’ karar!

Lozan Üniversitesi kampüsünde Beşeri Bilimler ve Siyasal Bilgiler fakültelerinin de yer aldığı Geopolis binasında 2 Mayıs'tan bu yana devam eden eyleme yüzlerce öğrenci, araştırmacı ve öğretim görevlisi katılıyor.

Göstericiler, üniversite yönetiminden İsrail üniversiteleri ve kurumlarına karşı "akademik boykot" uygulanmasını talep ediyor.

Fransız polisinden Filistin destekçisi öğrencilere biber gazlı müdahale

Sorbonne Üniversitesinin bir amfisinde kamp kuran eylemciler, üniversite yönetiminin Gazze'deki "soykırıma" katkı sağlayan üniversite ve firmalarla olan ortaklıklarına son vermesini talep etti.

Öğrenci eylemlerine yönelik baskının son bulmasını ve Filistin'deki üniversitelerin yeniden inşa edilmesini isteyen eylemcilere destek için, başka öğrenciler de üniversitenin önünde toplandı.

"Refah hepimiz seninleyiz", "Hepimiz Gazze'nin çocuklarıyız" ve "Cezayir kazandı, Filistin de kazanacak" sloganlarını atan öğrenciler, Gazze'de derhal ateşkes sağlanmasını talep etti.

Polisler, öğrencilere biber gazı sıktı ve kalkanlarıyla öğrencileri iterek üniversitenin girişinden uzaklaştırdı. Üniversiteye giren polisler, amfide eylem yapan öğrencileri de zorla dışarı çıkardı.

Polisler, bir öğrenciyi kollarından ve bacaklarından tutarak üniversiteden dışarı çıkardı.

İki eylemci de, polisin kendilerini götürmesine tepki göstermek için üniversitenin önünde yola yattı.

Soyadını vermeyen Sorbonne Üniversitesi öğrencisi Yasmine, öğrencilerin, Gazze'deki "soykırımı" ve üniversitelerin bu "soykırıma" yönelik suç ortaklığını protesto ettiğini belirtti.

Yasmine, Sorbonne Üniversitesinin, İsrail'in silahlanmasına ve Filistin topraklarının "işgal" edilmesine katkı sağlayan İsrail üniversiteleriyle işbirliği nedeniyle Gazze'deki "soykırımın" suç ortağı olduğunu söyledi.

Öğrencilerin üniversitelerinden Gazze'de yaşananlarla ilgili tutum sergilemesini istediğini kaydeden Yasmine, İsrail'in Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatmasını "katliam" olarak nitelendirdi.

Yasmine, İsrail'in Gazze Şeridi'ni yaşanmaz bir hale getirdiğine vurgu yaparak, polisin Filistin'e destek eylemlerinin yapıldığı kampüslere girmesini "utanç verici" olarak niteledi.