Belçika

Belçika'da göçmenler için bu yola ilk defa Mart 2016'da başvuruldu. Sığınmacı kabulünden sorumlu federal ajans Fedasil, Muide bölgesinde demirli Ponton Reno adlı gemiyi mavna haline getirdi.

250 sığınmacının bulunduğu mavnayı geçici bir konaklama merkezi olarak kullanan Fedasil, bu kişilere limanlardaki kanal teknelerinde barınak sağlamaya çalışıyor.

Sapkın nonoş lobisinin (lgbt) Dernek Başkanı, çocuk tacizinden tutuklandı Sapkın nonoş lobisinin (lgbt) Dernek Başkanı, çocuk tacizinden tutuklandı

Fakat Belçika medyasına göre mart ayından beri çoğu Brüksel'de olmak üzere sokaklarda hala 3 bin sığınmacı yaşam savaşı veriyor.

Hollanda

Nisan 2022'de yaklaşık bin 500 Ukraynalı, Hollanda'nın liman kenti Rotterdam'a yanaşan Holland America Line gemisinde kalmaya başladı.

Ağustos 2022'de ise Amsterdam'da yüzlerce sığınmacının kabul merkezleri dışında kaldığı tespit edildi. Bunun üzerine, Amsterdam limanına demirleyen bir yolcu gemisinde en az bin göçmeni geçici olarak barındırma planı onaylandı.

Başbakan Mark Rutte, ülkenin kuzeydoğusundaki Ter Apel'deki sığınmacı kabul merkezindeki durumdan "utanç duyduğunu", 700 göçmenin yer olmadığı için sağlıksız koşullarda dışarıda uyuduğunu söyledi.

Fransa, Estonya ve İskoçya hükümetleri de Rus işgali sonrasında evlerini terk etmek zorunda kalan Ukraynalıları gemilerde ağırlıyor.

Örneğin Marsilya'da Mart 2022'de bir feribot, bin 600 kadar Ukraynalının barınma ihtiyacını karşılamak için otele dönüştürüldü.

İskoç hükümetinin Ukraynalı mültecilere geçici barınak sağlama kararını almasının ardından da binden fazla kişi Edinburgh'da MS Victoria adlı bir yolcu gemisinde yaşamaya başladı.

Nisan 2022'de Estonya hükümeti de, Ukrayna'dan gelen binlerce göçmen için bir yolcu gemisi kiraladı.