Azerbaycan Milli Meclis Kültür Komisyonu Başkanı Milletvekili Ganire Paşayeva’nın sosyal medya hesabından dün akşam yapılan ilk açıklamada “Değerli takipçilerimiz Ganira Paşayeva Hanımın vefat ettiğini derin bir üzüntüyle bildiririz. Defin yeri ve zamanı hakkında ek bilgi sağlanacaktır” denildi.

Paşayeva’nın cenaze töreninin bugün yerel saatle 10.00-11.00 arasında Bakü’deki Haydar Camii’nde yapılacağı bildirildi.

Ganire Paşayeva kimdir?

Azerbaycan’ın Tovuz şehrinde doğan 45 yaşındaki Milletvekili Ganire Paşayeva, 7 yıl boyunca muhabirlik ve sunuculuk yaptı.

6 Kasım 2005 günü yapılan meclis genel seçimlerine bağımsız aday olarak katılan Paşayeva, Tovuz milletvekili olarak Azerbaycan Milli Meclisi'ne girdi.

Azerbaycan Milli Meclisi'nin 3’üncü, 4’üncü, 5’inci ve 6’ıncı dönem milletvekili olan Paşayeva, ayrıca Azerbaycan Milli Meclisi Kültür Komisyonu Başkanı olarak görev yapıyordu.

Paşayeva'nın Türkiye hakkında açıklamaları

2016 yılında Azerbaycan Milletvekili Paşayeva, HDP'ye yapılan operasyona ilişkin, Batı ülkelerinin tavrını eleştirmiş, "Dünyanın her yerinde de terör örgütüne destek verenler cezalandırılır. Demokrasinin beşiği dediğimiz tüm ülkelerde de terör örgütüne kim destek verirse hepsi cezalandırılır. Türkiye'nin de hakkı da var" diye konuşmuştu.

2018 yılında Azerbaycan Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Üyesi Paşayeva, Türkiye'nin yalnız olmadığını belirterek "Türkiye’yi zayıflatmak isteyenlere buradan 'Türkiye yalnız değil, Türkiye’yi zayıflatmaya sizin gücünüz yetmez çünkü Türkiye için canını verecek, canını vermeye hazır olan ben de dahil on milyonlarca Türk milletinin evladı var' mesajını vermeye geldik" demişti.

Rusya'da Savunma Bakanı Şoygu neden görevden alındı? Rusya'da Savunma Bakanı Şoygu neden görevden alındı?

Ganire Paşayeva'dan, Ermeni vekile ince ayar!

Dün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Ganire Paşayeva'nın, Ermeni vekile verdiği cevap yeniden gündem oldu.

"Dinimiz öldürün deseydi zaten sizi çoktan bitirmiştik"

"Çok az kaldı sizi Karabağ'dan çıkaracağız, öyle çıkarırız ki bakarsınız!"