Kısa vadeli dış borçta yeni rekor Kısa vadeli dış borçta yeni rekor

İslâm’a düşman olması sebebiyle İslam’dan olan her şeye düşman olan, milletleri birbirine düşman eden Kemalizm ideolojisi Türkiye’yi bir buçuk asırdır karıştırmaya devam ediyor.

Kürt düşmanlığıyla milleti birbirine kırdıran bu ideoloji şimdi de Türk-Arap düşmanlığı üzerinden aynı amacı güdüyor.

Türkiye'de yükselen Arap düşmanlığının son iki aylık dönemde ekonomiye vurduğu darbe 1 milyar doları aştı. Bazı resmî uygulamaların da eklenmesi ile içerideki birçok Arap yatırım ve Arap ülkelerine endeksli ayakkabı, sağlık, inşaat, halı, turizm, gıda ve tekstil başta olmak üzere 15'e yakın sektör gelişmelerden olumsuz etkilendi.

Birçok firmada faaliyetler durma noktasına geldi. Körfez başta olmak üzere birçok Arap ülkesine ihracat yapan onlarca firma kapısına kilit vurdu.

Ortadoğu’nun en büyük haber kanalı olan El Jazeera’nin ünlü sunucusu Ania El Afandi ise, “Türkiye’de neler oluyor? Körfez ülkelerinden birçok yatırımcı Türkiye’de gün geçtikçe etkisini daha çok gösteren ırkçılıktan dolayı evini satıyor. Ayrıca yatırım yapmamaya karar veriyorlar. Türkiye açısından tehlikeli olaylar gelişiyor.” diye açıklama yaptı.

Irkçı anlayışın zarar verdiği tek alan turizm değil. 300 bini aşkın uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Türkiye’nin, bu alanda titizlikle yürüttüğü çalışmaları da baltalıyor. Uluslararası öğrenciler Türkiye’ye yılda 2 milyar doların üzerinde döviz bırakıyor. 2030'a kadar uluslararası öğrenci sayısının 500 binin üzerine çıkarılması hedefleniyor. Sosyal medya aracılığıyla virüs gibi yayılan olumsuz paylaşımlar sonrası ise, eğitim fuarlarında Türk üniversitelerine en çok sorulan sorular arasında yaşanan olumsuzlukların olduğu öğrenildi.

Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan, 20 üniversitenin rektörü ile katıldıkları Kahire'deki eğitim fuarında Arap öğrencilerin ailelerinden gelen yakınmalarına dikkat çekmişti. Erhan, ailelerin, “Türkiye'de, Arap düşmanlığı varmış. Çocuklarımızı nasıl gönderelim?” ifadelerine vurgu yapmıştı.

Yeni Akit, Yeni Şafak