İsrail’in, Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) çalışanlarının 7 Ekim’deki Hamas saldırısında rol aldığı yönündeki iddiaları, BM kurumunu fırtınanın ortasında bıraktı. Birçok Batılı ülke ABD’nin izinden giderek beş bölgedeki 58 kampta 5,9 milyon Filistinli mülteciye hizmet veren kuruluşa fon sağlamayı durdurduğunu açıkladı.

Amerikan ordusundaki kahraman asker öldü Amerikan ordusundaki kahraman asker öldü

İsrail, UNRWA’ya sağlanan fonun kesilmesini memnuniyetle karşıladığını ve UNRWA’nın Gazze Şeridi’ndeki savaşın ertesi gününün bir parçası olmasını engellemek için çalıştığını açıkladı. Buna karşılık Filistin Yönetimi, İsrail’i mülteci sorununu halı altına süpürmeye yönelik önceden hazırlanmış bir planı yeniden canlandırmakla suçlayarak, ajansa yönelik eylemleri tehlikeli olarak nitelendirdi. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Genel Sekreteri Hüseyin eş-Şeyh, ajansa verdikleri desteğin sona erdiğini açıklayan ülkelere ‘siyasi ve yardımlar açısından büyük riskler taşıyan bu kararlarını derhal geri çekmeleri’ çağrısında bulundu.

İsrail’in Gazze Şeridi yakınlarında 7 Ekim’de düzenlenen saldırıya bazı UNRWA çalışanlarının katıldığı yönündeki iddialarının ardından ABD, Kanada, Avustralya, İtalya ve İngiltere UNRWA’ya sağlanan fonun askıya alındığını duyurdu.

Üst düzey bir İsrailli yetkili, Axios haber sitesine, Şin-Bet ve İsrail ordu yetkililerinin, 7 Ekim saldırısında UNRWA çalışanlarının yanı sıra, UNRWA araçlarının ve tesislerinin de kullanıldığına dair bilgi verdiklerini söyledi.