Leo Varadkar, bu öğleden sonra Hükümet Binalarında yapılan sürpriz bir duyuruyla Taoiseach ve Fine Gael liderliğinden istifa etti.

Partisinin yeni lideri seçilene kadar geçici olarak görevlerini yerine getirmeye devam edeceğini söyledi. 

Kararının nedenlerinin hem kişisel hem de politik olduğunu belirtti.

Varadkar, Başkan Joe Biden ile bir araya geldiği ABD'ye yıllık Aziz Patrick Günü gezisinden yeni döndü.

İrlanda Başbakanı'ndan Biden'a Gazze eleştirisi

Filistin halkıyla empati kurmasının nedeninin, Gazze halkının kendi yaşadıklarına benzer acılar çekmesi olduğunu hatırlattı.

Zelensky yeni Seferberlik Yasasını imzaladı Zelensky yeni Seferberlik Yasasını imzaladı

Gazze'deki insanlık dramını, ülkesinin sömürgeleştirildiği dönemde yaşananlara benzeten Varadkar, "Kendi tarihimizi onların gözlerinde görebiliyoruz." ifadesiyle ABD Başkanı'na sitemde bulundu. Varadkar, "Dünyayı dolaştığımda liderler bana sık sık 'İrlandalıların, Filistin halkına karşı neden bu kadar empati duyduğunu' soruyor. Cevabı basit, onların gözlerinde kendi tarihimizi görüyoruz. Yerlerinden edilmesi, mülklerinin ellerinden alınması, ulusal kimlikliklerinin kabul edilmemesi, zorunlu göç, ayrımcılık ve açlığın hikayesi..." ifadelerini kullandı.

İrlanda'nın, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına Avrupa'da en çok karşı çıkan ülkelerden biri olduğunun altını çizen Varadkar, İrlandalıların, Gazze'de yaşanan felaketten derin endişe duyduğunu belirtti.

Biden'a, bir İrlandalı olarak demokrasinin gerekliliklerini yerine getirmesi ve Gazze'deki dramın son bulmasına öncülük etmesi çağrısında bulunan Varadkar, "Gazze halkı, acil gıdaya, ilaca, barınağa ve özellikle de bombardımanın durmasına ihtiyaç duyuyor." diye konuştu.