GAZZE'YE GİREN YARDIMLAR VE TÜRKİYE

Gazze'ye savaşın başından beri 17.442 Kamyon yardım ve ticari malzeme girdi. 

Bütün dünyadan gelen ve Gazze'ye giren kamyon miktarı Gazze Devlet Ofisinin resmi rakamları ile bu kadar. Bu kamyonların %41'i gıda malzemesi, %40'ı diğer insani yardımlar, %6'sı battaniye ve kışlıklar taşıyordu. Kamyonların 9198 tanesi gaz, 82 tanesi ambulans, 6256 tanesi gıda, 1931 tanesi un, 409 tanesi çadır ve 16 tanesi de acıdır ki kefen taşıyordu. Gazze'ye giren kamyonların neler taşıdığı Gazze Devlet Ofisinin resmi rakamlarında mevcut. Gazze'ye günlük 800 kamyon civarı malzemenin girmesi gerekiyor.

MISIR BU YARDIMLARDAN PARA KAZANIYOR

Mısır, ülkelerden ve hayır kurumlarından yardımları alarak Mısır Kızılayı adına Gazze Şeridi'ne sokuyor. Mısır, uluslararası yardım kuruluşlarının Mısır ordusundan yardım satın almasını ve dolar olarak ödeme yapmasını şart koşmaktadır. 

İsrail casuslarına operasyon! İsrail casuslarına operasyon!

Son üç gün içinde kamyon sayısı günde 150 kamyondan 50 kamyona indi. Oysa günlük en az 800 kamyonun girmesi gerekiyor. Özel sektör kamyonlarının girişi, yardım kamyonlarının girişi sayesinde olmaktadır. Özel sektör aracılığıyla alınan malzemelerin keyfiyeti (cips, molto, bisküvi) acil yardım değeri taşımamaktadır.

TÜRKİYE TOPLAM 365 KAMYON GÖNDERDİ

Gazze'ye giren kamyonların %29.3'ü Mısır tarafından gönderilirken Türkiye şu ana kadar %2 oranında içeri kamyon sokabildi. Türkiye şu ana kadar devlet ve sivil toplum örgütleri olarak Gazze'ye savaşın başından beri toplam 365 kamyon malzeme sokabildi.

Bunun hemen tamamı Kızılay, Diyanet, İHH ve Cansuyu gibi kuruluşlar eli ile organize edildi ve Türkiye Devletinin garantörlüğünde Mısır üzerinden ulaştırıldı.

Şunu muhakkak belirtmem gerekiyor ki utanç içerisindeyiz. 6 ayda 365 kamyon malzeme hakikaten utanç verici. Çünkü günde ortalama 8 gemi malzeme gönderdiğimiz İsrail'e giden gemilerin her birine 500 TIR'a kadar yükleme yapabiliyor. Dolayısı ile biz İsrail'e "günde" 4000-5000 kamyon malzeme gönderirken "6 ayda" Gazze'ye gönderdiğimiz toplam kamyon sayısı 365. 

Açıkçası gönlümüz Gazze'nin yanında ama biz topyekun İsrail'in yanında saf tutmuş gibiyiz maalesef.

NOT: Rakamlar Gazze Devlet Ofisinin resmi rakamları ile YARDIMLAR raporunu hazırlayan Filistin Diplomasi Merkezi FİDE'nin dün yayınlanan raporundan alınmıştır.

Kaynak: Gazeteci Mustafa Uzun

20240322 091157