Bloomberg’de yer alan ve konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırılan habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, önümüzdeki ayın başlarında bir araya gelmeyi planlıyor.

Netanyahu’nun hesabı

İsrail’de binlerce kişiyi sokağa döken tartışmalı yargı reformu nedeniyle zor bir dönemden geçen Netanyahu, iç politikadaki gerginliği dış politikada attığı adımlar ile kapatmaya çalışıyor. ABD Başkanı Joe Biden söz konusu yargı reformu girişimi nedeniyle Netanyahu ile görüşmeyi defalarca reddetti. Netanyahu’nun aşırı sağcı koalisyon ortaklarının Filistinliler aleyhine attığı adımlar da hem İsrail’in Suudi Arabistan’la normalleşme gündemini hem de BAE’den beklediği resmi davetin gelmesini engelliyor. Bu ortamda İran’ın nükleer silah üretmenin eşiğe yaklaşması ve İsrail’in olası müttefikleri ile ilişkilerini normalleştirmesi İsrail Başbakanı’nı iyice köşeye sıkıştırmış durumda. Bu çemberi kırmaya çalışan Netanyahu’nun Erdoğan ile görüşmek istediği İsrail basınına yansımıştı. Kanal 12’ye göre, Netanyahu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşüp, vereceği fotoğrafla “diplomatik başarı” görüntüsü vermeyi planlıyor.

Erdoğan’ın gaz iş birliği şartı

İsrail basını Erdoğan’ın, Netanyahu ile görüşmek için gaz iş birliğini ön şart koştuğunu yazdı. Jerusalem Post’ta yer alan bir makaleye göre, “Türkiye, İsrail’in Leviathan sahasından Ceyhan’a uzanacak bir boru hattını taahhüt etmesi için İsrail’i iknaya çalıştı ancak İsrail şimdiye kadar buna direndi. Başbakan Netanyahu, Erdoğan’la bir görüşme ayarlamaya çalışıyor, ancak Erdoğan kendisiyle ancak gaz iş birliği konusunda haber verirse görüşecek.”

Erdoğan: Netanyahu her an iflas bayrağını çekebilir! Erdoğan: Netanyahu her an iflas bayrağını çekebilir!