Ünlü kahve dükkanı zinciri Starbucks’ın Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya’daki işletme yetkisine sahip olan AlShaya Group’un azınlık hissesi için Apollo Global Management ile satın alma görüşmeleri başladı.

Reuters’a bilgi veren kaynaklar, ABD merkezli Apollo Global Management’ın, Kuveytli AlShaya Group’un işlettiği Starbucks Franchise’ının azınlık hisselerini almak için adımlar attığını belirtti. AlShaya Group’un, işletmedeki ortalama yüzde 30’luk azınlık hissesini satmak istediği daha önce haberleştirilmişti.

Merkez Bankası rezervlerinde gerileme Merkez Bankası rezervlerinde gerileme

Starbucks, Türkiye’de 8 binden fazla kişiyi istihdam ediyor. AlShaya Group, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde Bahreyn, Mısır, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Fas, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde Starbucks mağazalarının işletmesini gerçekleştiriyor. Türkiye’de yalnızca AlShaya Group, 8 binden fazla kişiyi istihdam ediyor.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF), hisseyi satın almak için önceden kısa listeye alınmış ve hala görüşmelerde yer alıyor. Kuveytli grup, Starbucks’ın Orta Doğu ve Kuzey Afrika, Kazakistan ve Azerbaycan’da toplam 13 ülkede yaklaşık 2 bin satış noktasını işletiyor. Şirketin, Rusya’dan çıkmadan önce 2022’de 4 milyar ila 5 milyar dolar arasında bir değere sahip olduğu belirtiliyor.