Burkina Faso İslam Dernekleri Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, Natiaboani kentinde bir camiye 25 Şubat'ta kimliği belirsiz silahlı kişilerce saldırı düzenlendiği duyuruldu.

Sabah namazı sırasında saldırıya uğrayan 14 kişi şehit oldu.

Katliamla ilgili soruşturma devam ederken camiye düzenlenen alçakça saldırının kim veya kimler tarafından yapıldığı henüz netlik kazanmadı.

Yerel medyadaki haberler, yüzlerce makineli tüfek kullanan militanın motosikletler üzerinde büyük bir işgal gerçekleştirdiğini gösteriyor. 

Ülkenin doğusunda yine 25 Şubat'ta Essakane kentindeki bir kilise pazar ayini sırasında saldırıya uğramış, olayda 15 kişi ölmüştü.

Ukrayna barış görüşmeleri İsviçre'de başlıyor Ukrayna barış görüşmeleri İsviçre'de başlıyor

Natiaboani, Burkina'nın doğu bölgesindeki ana kasaba olan ve 2018'den beri silahlı grupların düzenli saldırılarına maruz kalan Fada N'Gour ma'nın yaklaşık 60 kilometre (37 mil) güneyinde kırsal bir topluluk.

2 milyondan fazla kişi evlerini terk etti

Burkina Faso'da 2015'te baş gösteren güvenlik krizi sonucu 2 milyondan fazla kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Hükümet verilerine göre, bu kişilerden yalnızca 120 bini evlerine dönebildi.

Başbakan Apollinaire Joachimson Kyelem de Tambela, geçen yıl yaptığı bir konuşmada, ülke topraklarının yüzde 65'inin devlet kontrolünde olduğunu söylemişti.