Şimdiye kadar 22 ülkeye ihraç edilen Baykar üretimi Bayraktar TB2’ler, yavaş yavaş ihraç edilen ülkelerin envanterlerinde görüntülenmeye başlıyor.

Kısa süre önce de Etiyopya Silahlı Kuvvetleri envanterinde ilk kez görüntülenen Bayraktar TB2, bu kez de Cibuti’nin 45. Bağımsızlık Yıldönümü kutlamalarında ilk kez Cibuti Hava Kuvvetleri (DAF) envanterinde görüntülendi.

Ancak diğerlerinden farklı olarak Cibuti’nin Bayraktar TB2 ile ilgilendiği, daha öncesinde basına yansımamıştı ve bu sebepten ötürü Bayraktar TB2’yi Cibuti envanterinde görmek birçok kişiye sürpriz oldu. Cibuti’nin envanterine aldığı ilk SİHA olan Bayraktar TB2, terörle mücadelede Cibuti Silahlı Kuvvetleri’nin elini güçlendirecek.

Cibuti’ye ihraç edilen TB2’lerin, ASELSAN tarafından geliştirilen CATS Elektro-Optik Sistemi’ni kullandığı görüldü. Böylece ASELSAN CATS; Azerbaycan, Kırgızistan ve Cibuti olmak üzere en az 3 ülkeye ihraç edilmiş oldu. CATS’in farklı ülkelerin envanterlerinde görev yapması ve deneyim kazanmasının, gelişimi açısından oldukça önemli olduğu biliniyor. Ayrıca geçit törenindeki Cibuti Hava Kuvvetlerine ait Bayraktar TB2’lerin, Türkiye’nin ilk SİHA mühimmatı olan Roketsan MAM-L ile teçhiz edildikleri görüldü.

22 ülkeye ihraç edilen Bayraktar TB2’den şu ana kadar 300’den fazla üretildi. Roketsan üretimi MAM-L ve MAM-C mühimmatlarını kullanan Bayraktar TB2 SİHA; Suriye, Irak, Libya, Karabağ ve son olarak Ukrayna’daki muharebelerde elde ettiği başarılarla adından sık sık söz ettiriyor. Baykar’ın yeni üretim tesisinin hizmete girmesiyle beraber TB2’nin üretim hızı artacak.

Bayraktar TB2’nin Teknik Özellikleri

Haberleşme Menzili <300 km

Seyir – Maksimum Hız 70 knot – 120 knot

Faydalı Yük Kapasitesi 150 kg

Faydalı Yük – ISR Değiştirilebilir EO/IR/LD ya da Çok Amaçlı AESA Radar

Faydalı Yük – Mühimmatlar 4 Adet Lazer Güdümlü Akıllı Mühimmat

Yakıt Kapasitesi / Tipi 300 Litre / Benzin

Kalkış ve İniş Pist (Otomatik)

Maksimum Kalkış Ağırlığı 700 kg

Havada Kalış 27 Saat

Kanat Açıklığı 12 mt.

Yükseklik 2.2 mt.

Uzunluk 6.5 mt.

İtki Tipi 105 Hp İçten Yanmalı Enjeksiyonlu Motor

Operasyonel – Maksimum İrtifa 18.000 feet – 25.000 feet

Kaynak: Savunmasanayist