Xinhua’da yer alan bir habere göre, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 78. oturumunun genel görüşmesinde konuşan Han, Çin’in bağımsız bir dış politika izlemeye ve egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumaya kararlı olduğunu vurguladı.

Han, “Tüm ülkelerin meşru güvenlik kaygıları ele alınmalı, tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli ve farklılıklar ve anlaşmazlıklar diyalog ve istişare yoluyla barışçıl bir şekilde çözülmelidir” dedi.

Han ayrıca, küresel yönetişimi ve Birleşmiş Milletler’in rolünü güçlendirme çağrısı yaptı.

Ukrayna gündemi

Ukrayna ihtilafı konusunda ise Han şunları söyledi: “Çin, Ukrayna krizinin barışçıl yollarla çözülmesine yardımcı olacak tüm çabaları desteklemektedir ve barışın erken sağlanması için yapıcı bir rol oynamaya devam etmeye hazırdır.”

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi kısa bir süre önce Moskova ziyareti sırasında Rus mevkidaşı Sergei Lavrov’a Çin’in Ukrayna konusunda bağımsız ve tarafsız bir tutum sergileyeceğini ve soruna siyasi bir çözüm bulmaya çalışacağını söylemişti.

Pekin, Batı’nın baskısına rağmen Şubat 2022’de başlattığı Ukrayna müdahalesi nedeniyle Moskova’yı kınamayı reddetti. Batılı ülkeler Moskova’yı savaşı sona erdirmeye ikna etmek için daha fazlasını yapması yönünde Çin’e baskı yapıyor. Pekin ise, hem Rusya hem de Ukrayna’da ılımlı bir karşılık bulan kendi barış planını sundu.

‘Sırbistan ve Çin zorlukları paylaşan sıkı dostlar’

Filistin tasarısı BM'de onaylandı Filistin tasarısı BM'de onaylandı

BM toplantısı çerçevesinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile de bir araya gelen Han, her iki ülkeyi de zorlukları paylaşan “sıkı dostlar” olarak nitelendirdi ve ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşımaya devam etme sözü verdi.

Vucic’in önümüzdeki ay, Çin’in iddialı kıtalararası ticaret ve altyapı girişimini tartışmak üzere 110’dan fazla ülkeden temsilciyi bir araya getirecek olan üçüncü Kuşak ve Yol forumuna katılması bekleniyor.

BM’de yaptığı konuşmada Han, kalkınmanın “uluslararası gündemin merkezine yerleştirilmesi ve kalkınmanın faydalarının her ülkeye ve bireye daha adil bir şekilde ulaşması gerektiğini” söyledi.