Dağıstan İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Rusya'nın Dağıstan Cumhuriyeti'nde bir sinagog, bir Ortodoks kilisesi ve bir polis karakoluna yapılan ve koordineli olduğu görünen saldırılarda 15 polis memuru öldürüldü.

Pazar akşamı Derbent ve Mahaçkala şehirlerinde gerçekleşen saldırılarda on iki kişi yaralandı.

Hem sinagog hem de kilise, çoğunlukla Müslüman Kuzey Kafkasya bölgesindeki eski bir Yahudi cemaatine ev sahipliği yapan Derbent'te bulunuyor. Polis karakoluna yapılan saldırı, Dağıstan'ın başkenti Mahaçkala'da, yaklaşık 125 kilometre (75 mil) uzaklıkta gerçekleşti.

Yerel yetkililer, Reuters haber ajansına Derbent'teki sinagogun saldırı sonucunda ateşe verildiğini söyledi, görgü tanıkları da kiliseden duman yükseldiğini bildirdi.

Rus haber ajanslarının ülkenin İçişleri Bakanlığı'nı kaynak göstererek bildirdiğine göre, saldırganlardan ikisi vurularak öldürüldü.

Derbent'teki saldırganlar daha önce bir arabayla kaçarken görülmüştü.

Avrupa'da 3. Dünya Savaşı'nın davul sesleri Avrupa'da 3. Dünya Savaşı'nın davul sesleri

Dağıstan Cumhuriyeti Başkanı Sergey Melikov, "Bu akşam Derbent ve Mahaçkala'da bilinmeyen kişiler kamu düzenini bozmaya teşebbüs etti. Dağıstan polis memurları onlara engel oldu. Ön bilgilerimize göre, aralarında kayıplar var. Tüm birimler talimatlar doğrultusunda hareket ediyor... Saldırganların kimlikleri belirleniyor." dedi.

Al Jazeera'dan Moskova'dan bildiren Daniel Hawkins, kilisede bir rahibin öldürüldüğü yönünde de raporlar olduğunu, Dağıstan'ın 1990'larda ve 2000'lerin başında ayrılıkçı şiddet gördüğünü açıkladı.