İspanya ile İsrail arasında diplomatik kriz başladı İspanya ile İsrail arasında diplomatik kriz başladı

Danimarka hükümeti, yasanın ilk versiyonunun ifade özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar ve uygulamadaki zorluklar nedeniyle eleştirilerle karşılanmasının ardından, kendi topraklarında Kur'an'ın yakılmasını yasaklayan değiştirilmiş bir yasa tasarısı sundu.

Adalet Bakanlığı konuyla ilgili açıklamasında, “Tasarının kapsamı, özellikle  dini öneme sahip kutsal yazıların uygunsuz şekilde ele alınmasını hedef alacak şekilde daraltıldı” ifadelerine yer verdi.

Kanun tasarısı 14 Kasım'da yapılacak meclis oturumunda görüşülecek.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Hükümet, geçtiğimiz Ağustos ayı sonlarında kendi topraklarında Kur'an-ı Kerim'in yakılmasının ardından bu konuyla ilgili yasa çıkarmak istediğini açıklamıştı. Bu durum İslam ülkelerinde öfkeye yol açtı ve ulusal güvenliği tehdit etti.

Örneğin Irak'ta etkili dini lider Mukteda el-Sadr'ı destekleyen yüzlerce gösterici, Temmuz ayının sonunda Danimarka’nın Bağdat Büyükelçiliği’ne doğru bir yürüyüş düzenledi.

Danimarka Adalet Bakanı Peter Hummelgaard açıklamasında, “Bugün önerdiğimiz değişikliklerle, polis ve mahkemeler de dahil olmak üzere yasanın anlaşılması daha kolay olacak” diyerek, ülkeye yönelik tehdidin yoğunlaştığına dikkat çekti.