Bahçeli: Emniyet ve yargıda kanun dışı ilişki ağlarının farkındayız Bahçeli: Emniyet ve yargıda kanun dışı ilişki ağlarının farkındayız

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın 16-17 Nisan'da Atina'da düzenlenecek "Okyanuslarımız Konferansı" sırasında Ege Denizi'nde biri, İyon Denizi'nde diğeri olmak üzere iki yeni Deniz Parkı ilan edeceğini duyurduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, Yunanistan'ın Ege sorunları bağlamında her fırsattan yararlanma eğiliminde olduğu ve çevreyle ilgili konuları istismar ettiği vurgulanarak, son dönemde yaşanan ilişkilerde bir yumuşama görülse de Yunanistan'ın bu durumu değerlendirme şeklinin dikkate alınması gerektiği ifade edildi.

AB dahil üçüncü taraflara, Yunanistan'ın çevre programlarına yönelik siyasi hamlelerine alet olmamaları konusunda ikazda bulunulan açıklamada, uluslararası deniz hukukunun kapalı ya da yarı kapalı denizlerde kıyıdaş devletler arasında çevre konuları dahil işbirliğini teşvik ettiği vurgulandı. Türkiye'nin Ege Denizi'nde Yunanistan'la işbirliğine her zaman hazır olduğu vurgulanarak, Yunanistan'ın statüsü tartışmalı coğrafi oluşumlar üzerinde olası fiili durumları yaratmasının kabul edilmeyeceği belirtildi. Ayrıca, söz konusu Deniz Parklarının, Ege Denizi'ndeki iki ülke arasındaki sorunlar bağlamında hukuki bir sonuç doğurmayacağına dikkat çekildi.