Eski ABD Başkanı ve 2024 başkanlık seçimlerinin Cumhuriyetçi adayı Donald Trump'ın 6 haftadır devam eden "sus payı" davasında jüri kararını verdi.

Mahkemenin 7'si erkek 12 kişilik jüri heyeti, “sus payı” davasında Trump'ın, hakkındaki 34 ayrı suçlamanın tamamından suçlu olduğuna karar verdi.
Böylelikle ABD tarihinde kendisine yöneltilen suçlamalar nedeniyle ilk kez hakim karşısına çıkan eski bir başkan suçlu bulunmuş oldu.

Trump, jürinin kararından sonra medyaya yaptığı kısa açıklamada, "Bu rezalet ve hileli bir duruşmaydı. İnsanlar burada ne olduğunu biliyor. Ben çok masum bir adamım. Ülkemizi ve anayasamızı savunuyorum." ifadelerini kullandı.
Ülkenin bir cehenneme döndüğünü savunan Trump, davanın siyasi rakipleri tarafından gündeme getirildiğini tekrarlayarak, "Başımız büyük belada olan bir ülkemiz var, bu hileli bir karar, bu hakimin bu yargılamaya bakmasına asla izin verilmemeliydi." şeklinde konuştu.
Davaya bakan Hakim Juan Merchan, jürinin kararı bildirmesinden sonra Trump'a verilecek ceza için 11 Temmuz 2024 tarihini belirledi.

Trump'ın "sus payı" davası

ABD Başkanı Trump, 18 Mart 2023'te Manhattan Bölge Savcılığınca yetişkin filmlerinde oyunculuk yapan Stormy Daniels'e 2016 başkanlık seçimleri sırasında yasa dışı "sus payı" ödenmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında büyük jüri tarafından suçlanmıştı.

Trump, "sus payı" ve bununla ilgili kayıtlarda sahtekarlık yapmaktan 4 Nisan 2023'te New York'ta hakim karşısına çıkmıştı. Kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddeden Trump, hakkındaki iddiaları "siyasi cadı avı" olarak nitelemiş ve suçlamaları "seçimlere müdahale" olarak gördüğünü belirtmişti.

Trump, "Amerikan tarihinde kendisine yöneltilen suçlamalar nedeniyle hakim karşısına çıkan ilk eski başkan" olarak kayıtlara geçmişti.

Hala başkanlığa aday olabilir mi?

Evet. ABD Anayasası, başkan adayları için nispeten az sayıda uygunluk şartı ortaya koyuyor: adayların en az 35 yaşında olmaları, "doğuştan" ABD vatandaşı olmaları ve ABD'de en az 14 yıldır yaşamış olmaları gerekiyor.

Sabıka kaydı bulunan adayları engelleyen herhangi bir kural bulunmuyor.

Ancak karar yine de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerini etkileyebilir.

Bloomberg ve Morning Consult tarafından bu yılın başlarında yapılan bir anket , önemli eyaletlerdeki seçmenlerin yüzde 53'ünün, Cumhuriyetçinin mahkum olması halinde ona oy vermeyi reddedeceğini ortaya koydu.

Bu ay Quinnipiac Üniversitesi'nde yapılan bir başka anket , Trump seçmenlerinin yüzde 6'sının ona oy verme ihtimalinin daha düşük olacağını gösterdi; bu da bu kadar sıkı bir yarışta sonuç olarak ortaya çıkıyor.

Zaharova: ABD, Kore Yarımadası'nda kaos yaratmayı hedefliyor! Zaharova: ABD, Kore Yarımadası'nda kaos yaratmayı hedefliyor!

Trump'a ne olacak?

Trump, duruşma sonrası kefaletle serbest kaldı ve bu durum perşembe günü kararın okunmasından sonra da değişmedi.

Kendisi, Yargıç Juan Merchan'ın ceza duruşması için planladığı tarih olan 11 Temmuz'da mahkemeye dönecek.

Yargıcın, Trump'ın yaşı da dahil olmak üzere cezayı verirken dikkate alması gereken çeşitli faktörler olacak.

Ceza, para cezası, denetimli serbestlik veya gözetim veya muhtemelen hapis cezası içerebilir.

Kararı "rezalet" olarak nitelendiren Trump, neredeyse kesin olarak karara itiraz edecek ve bu süreç aylar, hatta yıllar sürebilir.

Hukuk ekibi Manhattan'daki Temyiz Bölümü ve Temyiz Mahkemesi ile karşı karşıya kalacak.

Trump hapse girebilir mi?

Çok düşük bir ihtimal olsa da Trump'ın parmaklıklar ardında hapis yatması mümkün.

Karşılaştığı 34 suçlamanın tümü eyaletteki en düşük kademe olan New York'taki E sınıfı suçlardı. Her suçlama en fazla dört yıl hapis cezası gerektiriyor.

Yukarıda belirtildiği gibi, Yargıç Merchan'ın daha hafif bir cezayı seçebilmesinin, Trump'ın yaşı, daha önce hüküm giymemiş olması ve suçlamaların şiddet içermeyen bir suç içermesi gibi çeşitli nedenleri var.

Yargıcın davanın benzeri görülmemiş doğasını tartması ve belki de eski bir başkanı ve mevcut adayı parmaklıklar ardına koymaktan kaçınmayı seçmesi de mümkündür.

Oy verebilir mi?

Trump'ın bu sonbaharda oy kullanması muhtemel.

Trump'ın ikamet ettiği Florida yasalarına göre , başka bir eyalette ağır suçtan hüküm giymiş bir kişi, yalnızca "mahkumiyet, kişiyi mahkum edildiği eyalette oy kullanamaz hale getirecekse" oy kullanamayacak.

Trump, suçluların şu anda hapsedilmedikleri sürece oy kullanmalarına izin verilen New York'ta mahkum edildi.

Bu, Trump'ın 5 Kasım'da parmaklıklar ardında olmadığı sürece oy kullanmaya hak kazanacağı anlamına geliyor.

BBC