ABD'li general: 20 yıldır Çin savaşını çalışıyoruz

ABD'den yeni bir savaş açıklaması geldi. Son dönemlerde iplerin iyice gerildiği Çin ve Tayvan arasında savaş çıkma ihtimaline değinen ABD'li General Rusya Ukrayna savaşına atıfta bulunarak savaş taktikleri hakkında bilgi verdi.

Dünya 08.07.2022, 23:21
ABD'li general: 20 yıldır Çin savaşını çalışıyoruz

ABD'li generalin son açıklamaları "Yeni bir savaş kapıda mı?" sorularını akıllara getirdi. Rusya Ukrayna savaşı aylardır sürerken Çin ve Tayvan arasındaki kriz de tırmanıyor. ABD'den ise Çin ile olası bir savaşta nasıl hareket edileceğine dair endişelendiren açıklamalar geldi.

ABD Deniz Piyadeleri Komutanı Orgeneral David Berger, olası bir çatışmaya girmeleri durumunda Çin ordusunun komuta kontrol mekanizması ve lojistik unsurlarının öncelikli hedef olacağını, Çin'in de benzer seçeneklere yönelmesini beklediklerini söyledi.

Washington merkezli Hudson Enstitüsünde konuşan Orgeneral Berger, ABD Deniz Piyadelerinin yeni savaş doktrini ve kuvvet dizaynı üzerine değerlendirmede bulundu.

İstihbarat Kadar Önemli Detay

Lojistik konusunun artık istihbarat kadar kritik olduğuna dikkati çeken Berger, operasyon planlamalarında lojistiğin de ilk ele alınan konu haline geldiğini dile getirdi.

Rusya Ukrayna Savaşında Çok Net Gördük

Berger, lojistiğin yanı sıra savaş alanına dair bilginin de son derece kritik olduğunu Rusya-Ukrayna savaşında çok net gördüklerini kaydetti.

Çin gibi bir ülke ile karşı karşıya geldiklerinde ABD kuvvetlerinin dayanmasını sağlamak için yapılacaklarının ne olduğunu ilişkin soruya yanıt veren Berger, "İlk başta yumuşak noktaları hedef alacağız. Bu da tahmin edeceğiniz üzere hem lojistik unsurlar hem de komuta kontrol mekanizması." dedi.

20 Yıldır Bunun İçin Çalışıyoruz

ABD'li komutan, ayrıca son 20 yılda Çin'in de Amerikan ordusunun komuta kontrol mekanizmasını nasıl zayıflatacağı üzerine çalıştığını çünkü ABD ordusunun operasyonlarda komuta kontrole çok önem verdiğini bildiğini söyledi.

Onlar da Aynısını Yapacak

Berger, "Bir çatışma olursa onlar da bizim komuta kontrol mekanizmamızı hedef alacaktır." diye konuştu.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Namaz Vakti 04 Ekim 2022
İmsak 05:32
Güneş 06:56
Öğle 12:58
İkindi 16:13
Akşam 18:50
Yatsı 20:09
Günün Karikatürü Tümü