Lavrov: Mevcut kriz, dünya düzenini belirleyecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov "Mevcut kriz önemli bir an. Dünya düzenini belirleyecek. Ukrayna ile barış görüşmeleri zor ama uzlaşma konusunda umut var. Ukrayna ile bazı formüller üzerinde anlaşmaya yakınız" diye ekledi.

Dünya 16.03.2022, 14:35 16.03.2022, 15:07
Lavrov: Mevcut kriz, dünya düzenini belirleyecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna ile barış görüşmelerinin kolay olmadığını söyledi,
ancak uzlaşma için umut olduğunu da sözlerine ekledi.

Lavrov, "Bugünkü krizin nedenlerini anlayan, yaptırım savaşına dahil olmayan ülkelerin arabuluculuk tekliflerini olumlu karşılıyoruz. Bu ülkeler arasında İsrail, Türkiye de var." dedi.

Lavrov "Müzakerecilerimiz tarafından verilen değerlendirmeler bana rehberlik ediyor. Müzakerelerin bariz nedenlerden kolay olmadığını söylüyorlar. Ancak yine de bir uzlaşmaya varma umudu var" dedi.

Lavrov ayrıca "Ukrayna ile bazı formüller üzerinde anlaşmaya yakınız" diye de vurguladı.

"Doların rolü değişecek ve dolara olan güven azalacak"

Uluslararası ticaretlerini Çin'in para birimi Yuan ile yapacaklarını söyleyen Lavrov, "Alman basını da dahil Batı basınında şimdi bu düşünülmeye başlandı. Dolarla geniş çapta ticaret yapmamız gerekiyor mu? Artık Suudi Arabistan bile Yuan ile ticaret yapmak istiyor. Bu süreç durdurulamaz. Doların rolü değişecek ve dolara olan güven azalacak" diye konuştu.

Yaşanan mevcut krizin dünyaya etkisine de değinen Lavrov, "Mevcut kriz önemli bir an. Dünya düzenini belirleyecek" dedi.

Interfax'a konuşan Rus müzakereci Vladimir Medinsky, "Ukrayna ile görüşmeler yavaş ve zor ilerliyor. Rusya samimi bir şekilde en yakın zamanda barış istiyor" dedi.

Medinsky, "Rusya, barışçıl, özgür, nötr, bağımsız ve NATO üyesi olmayan bir Ukrayna istiyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak 04:19
Güneş 06:00
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:20
Yatsı 21:54
Günün Karikatürü Tümü