Putin, Ukrayna'daki dört bölgenin ilhakını açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Bugün Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya’ya alınmasıyla ilgili anlaşmaları imzalayacağız." dedi. Putin, Rusya’ya katacakları bölgeleri müzakere konusu etmeyeceklerini belirterek, “Kiev yönetimini, askeri eylemleri durdurmaya ve müzakere masasına oturmaya çağırıyoruz” dedi.

Dünya 30.09.2022, 16:01 30.09.2022, 16:17
Putin, Ukrayna'daki dört bölgenin ilhakını açıkladı

Rusya, Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya’ya katılmasına yönelik tören düzenledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, burada yaptığı açıklamada, "Bugün Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya’ya alınmasıyla ilgili anlaşmaları imzalayacağız. Bu temel insan hakkıdır ve tarihi bir haktır” dedi.

Rusya’ya katacakları bölgeleri müzakere konusu etmeyeceklerini belirten Putin, "Kiev yönetimini, askeri eylemleri durdurmaya ve müzakere masasına oturmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

Putin, "Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’da korkmadan iradelerini gösterdiler. Artık sonsuza kadar bizim vatandaşlarımız olmuşlardır" dedi.

"Rusya’nın umutsuzluğa kapılacağını düşündüler. Ama Rusya yeniden doğdu" diyen Putin, "Biz asla Batı’ya boyun eğmeyeceğiz. Batı hegemonyası altına girmedik. Bu nedenle Rusya'nın egemenliğini yıkmaya çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

Putin, şöyle devam etti: "Dünyayı ele geçirme çabaları birçok kez büyük Rus halkının çabaları ile boşa çıkarıldı. Halkımızı ve değerlerimizi korumaya devam edeceğiz. Bizi aptal yerine koymaya çalışıyorlar. Binlerce yıllık Rusya medeniyeti asla başka birinin emrine boyun eğmeyecek."

AB: Asla tanımayacağız

AB ülkelerinin liderlerinden ortak açıklama yapıldı. Açıklamada Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki bölgeleri ilhakını asla tanımayacağız dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü