Türkiye ve İngiltere Brexit'ten bu yana ilişkilerini geliştirmek için çalışıyor ve İngiliz kraliyet ailesinin bir üyesiyle yapılacak bu nadir görüşme, İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly'nin ziyaretinin hemen ardından gerçekleşecek.

İsminin açıklanmasını istemeyen kişiler, Prens Edward'ın ziyareti sırasında bir gala yemeğine katılmasının ve bir İngiliz okulunu ziyaret etmesinin de beklendiğini söyledi.

Buckingham Sarayı ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın ofisi yorum yapmayı reddetti.

Söz konusu kişiler, Türkiye'nin İngiltere ile mevcut bir serbest ticaret anlaşmasının kapsamını genişletmek üzere görüşmeler yürüttüğünü ve Rolls-Royce ile tank ve savaş uçağı projeleri için ortak motor üretimi konusunda görüşmeler yaptığını söyledi.

Rolls-Royce ile görüşmelerin ileri bir aşamada olduğu belirtilirken, gezi sırasında herhangi bir duyuru yapılmasının beklenmediği ifade edildi.

Türkiye, TUSAŞ’ın KAAN olarak adlandırılan beşinci nesil savaş uçağı geliştirme programını güçlendirmek için Rolls-Royce ile bir anlaşma sağlamayı umuyor.

Gazze’de katliam yapan Kemalist Yahudiler, derhal vatandaşlıktan çıkarılmalı! Gazze’de katliam yapan Kemalist Yahudiler, derhal vatandaşlıktan çıkarılmalı!

erdoğan-33

Rolls-Royce'un halihazırda Türkiye'de Türk sanayi holdingi Kale Grubu ile bir ortak girişimi bulunuyor ve anlaşma sağlanırsa geleceğin motoru burada üretilecek.

KAAN, BAE Systems'in desteğiyle Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilmekte olan stealth, çift motorlu, her türlü hava koşuluna uygun bir savaş uçağı.

Yetkililer ayrıca Türkiye'nin, eskiyen bazı gemilerinin yerine Kraliyet Donanması tarafından kullanılmakta olan üç adet Tip 23 fırkateyni satın almakla ilgilendiğini ifade etti.

Mayıs ayında yeni hükümetin kurulmasından bu yana Türkiye'yi ziyaret eden en üst düzey İngiliz bakan olan Cleverly, bu hafta başında Ankara'da dışişleri ve savunma bakanlarıyla görüşmelerde bulundu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile yaptığı görüşmelerde serbest ticaret anlaşmasının kapsamının genişletilmesi ve 20 milyar dolara yaklaşan ikili ticaretin çeşitlendirilmesine yönelik ön hazırlıklar üzerinde duruldu.