Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, A Haber-ATV ortak yayınında gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

"Ey muhalefet, askerime, jandarmamıza, polisime hakaret etmekle size ekmek çıkmaz." ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Askerimize hakarette bulunanlar vatan hainidir. Bunların vatanını, milletini sevmek gibi bir derdi yok." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İmar affıydı falan artık düşünemeyiz. Çünkü düşünmeye kalırsak şu andaki depremde yaşadıklarımızla karşı karşıya kalırız." dedi.

Kentsel dönüşümle ilgili olarak da Erdoğan, "Hocalarımızla beraber çalışıyoruz. Yeni dönemde teferruatlı şekilde ele alıp yasal düzenlemeleri de yapmak suretiyle bir adım atabiliriz." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

- 50 bini aşkın kaybettiğimiz vatandaşımız var. Onlar bizim inancımızda şehitler safındadır, Peygamberimize komşudur. Onları yakınlarıyla görüşüyoruz. Hepsinin canları yanmış vaziyette. Onların acısını bir nebze paylaşabilirsek ne mutlu bize.

- Bu cuma Gaziantep'te olacağız. Cumartesi günü de Elazığ'da olmayı planlıyoruz. Yeni inşa edeceğimiz konutların temel atma törenlerini gerçekleştiriyoruz.

- Depremzedelerimizi asla yalnız bırakmayacağız. Sadece şahsım değil Cumhur İttifakı olarak buraları birlikte dolaşmayı planlıyoruz.

- Depremzede vatandaşlarımızı yalnız bırakmayacağız. 11 vilayeti dönüşümlü olarak ziyaret edeceğiz.

- Biz bu adımları atarken en çok üzüldüğümüz konulardan bir tanesi 850 bin ayak, kol, kaybetmiş kardeşlerimiz evlatlarımız var.

- Bunların süratle protezleri vs. yapıyoruz. Bunların içinde bir de iki ayağını kaybetmiş aynı anda anne babasını da kaybetmiş olanlar var.

- (Deprem bölgelerinde) 27 bin 949 konutun inşasına başlamış durumdayız, hatta köy evlerinden bazıları bitme aşamasına geldi, yaza kadar bunları da bitireceğiz.

- Ey muhalefet, askerime, jandarmamıza, polisime hakaret etmekle size ekmek çıkmaz.

Deprem bölgesinde yeni konutların temellerini attık, atmaya devam ediyoruz. İP'in Başkanı çıkmış inşaatlara 'çukur' diyor. Hayatında inşaat görmemiş, tepeden tırnağa bunların ne kadar derinliği olması gerektiğini bilmiyor. Hassasiyetimiz çok yüksek. TOKİ zaten kendini ispatlamış. Zemine özellikle dikkat ediyoruz. Kullanılan temeller kaya. Ben belediye başkanlığımdan beri bu işlerin içindeyim. Bir tane doktor müstevvettesi çıkmış konuşuyor. Hayatında senin acaba inşaatla alakan olmuş mu? Öte yandan bakıyorsunuz Hanımefendi de inşaat mühendisi olmuş o da konuşuyor. Bizim hastanalerle ilgili attığımız adımları, temelleri küçümsüyor. Bakan Kurum kardeşimle konuştuk 'Bazı eksikliklerimiz de olsa buna müdahale ederiz' dedi. Biz bir şeye yapıyoruz dersek biz bunu yaparız Meral Hanım. Bizim adımıza dikkat et. Benim adım Tayyip, soyadım da Erdoğan. Erdoğan'a da dikkat et. Tayyip ismine de dikkat et. Konuşurken buna göre konuş.

Muhalefet herkesi kendisi gibi beceriksiz zannediyor. Çünkü yaptıkları hiçbir şey yok. Ben 11 vilayette Elazığ hariç hepsini gezdim. Muhalefetin büyükşehir belediyelerinden kimseyi göremedim. Muhalefet her zamanki gibi suistimal tarzla haraket ediyor. Partimizin bütün büyükşehir belediyeleri, şu anda deprem bölgelerinde kendilerine zemin oluşturdular, burada çalışıyorlar. Çadır kentler, konteynerler, prefabrikler kuruyorlar. Yemek, yiyecek, su A'dan Z'ye... Kullanma suyu ile içme suyunu birbirine karıştırmasınlar. Kullanım suyu farklı, içme suyu farklı. Biz oralarda yüzlerde içme suyu göndereceğiz.

Vatandaşı devletine karşı tahrik etmeye çalışan muhalefetle karşı karşıyayız

Vatandaşı devletine karşı tahrik etmeye çalışan muhalefetle karşı karşıyayız. Bugün bile askerime, Mehmedime, bunlar yoklar burada yoklar diyolar. Elinize dizinize dursun. Polisimiz, askerimiz, jandarmamız hepsi oradalar. Bu askere böyle ihanet olur mu? Bu ihanet bir terörist bir de bu muhalefet yapıyor. Ne derseniz deyin, benim halkım askerine sahip. Dün akşam mesala onlarla birlikte iftar yaptım. Ey muhalefet, size güvenlik görevlilerine hakaret etmekten ekmek çıkmaz. Avucunuzu yalarsınız. Depremin yol açtığı yıkımı telafi etmek dışındaki bir hususla ilgilenmiyoruz.

Ey Bay Bay Kemal, Karabağlar'da kim var? CHP Belediyesi var. Kentsel dönüşüm yap da görelim.

Ey Bay Bay Kemal, Karabağlar'da kim var? CHP Belediyesi var. Kentsel dönüşüm yap da görelim. İmarla ilgili yasal düzenlemelerimiz var. İstanbul'da 120-130 mühendis, hocalarla toplantı yaptık. Bunlardan sonra yeni bir adımı, yeni bir düzenlemeyi yapmak mukadderdir diye düşünüyorum. Biz bu hocalarımızla beraber çalışıyoruz. Yeni dönemde yasal düzenlemeleri yapmak suretiyle adımları atabiliriz. İstanbul'da Fikirtepe'yi, Küplüce, Ferah Mahallesi'ni hatırlayın... Bize yardımcı olun, kiraysa kira. Bir an önce evlerinizi yapalım dedik.

14 Mayıs’ta hesap sorulacaktır

Askerimizi bu tür hakarette bulunanlar vatan hainidir. Bunların bir defa vatanını, milletini sevmek gibi bir derdi yok. Bunlar vatan hainidir, asker düşmanıdır. Bunların kimler oldukları belli. Bay Bay Kemal kimi ziyaret ediyor? Terörün parlamentodaki uzantılarını ziyaret ediyor. Acaba buradan ne elde edecek? Kandil'in ne tür açıklamalar yaptığı ortada. Onlar benim askerimi, iktidarı kötülüyorsa demek ki doğru yoldayız. Nerede bir terörist varsa bir onların tepesine ineceğiz. Ana muhalefetin başındaki zat, Demirtaş'ı, Öcalan'ı kurtarmaktan bahsediyor. Demirtaş'ın talimatıyla sokakları dökülüp askerimizi öldürmediler mi? 7'li masa Demirtaş'ı, Öcalan'ı içeriden nasıl çıkaracaklarının hesaplarını yapıyor. Benim milletim bu ihanet şebekelerine 14 Mayıs'ta yol vermeyecektir. Gereken hesabı 14 Mayıs'ta bunlardan soracaktır.

Karşımızda kaybedenler kulübü gibi bir masa var! Kaostan beslendiler, masanın gizli ortakları var. Vatandaşlarım biliyor. Koalisyondan dahi kötü bir örnek bu masa. Birbirlerine verdikleri tavizleri demokrasi diye yutturuyorlar. Masanın başını CHP ve HDP çekiyor.

Saadet Partisi'ne CHP ile HDP/PKK'nın İslam düşmanlığını gizleme rolü verilmiş. Onlar da bu rolü hevesle yerine getiriyorlar. Firari FETÖ'cüler ülkeye geri dönmenin hesabını yapıyorlar. Kamudan temizlediğimiz FETÖ'cüler devlet kadrolarını işgal etmek için gün sayıyor. 

Gökkuşağı masası oluşturmalarına izin vermeyeceğiz. Aileye önem vermeye devam edeceğiz.

Göç konusunda daha hassas davranacağız. Göçmenleri birilerine yedirmeyeceğiz.

Ülkemizi savaşa sokmayacağız.

Rusya-Ukrayna arasındaki süreci de ciddi, kararlı bir arabulucuk ile nihayete erdirmek istiyoruz.