Gazze'de 15 bini aşkın insan kayıp! Gazze'de 15 bini aşkın insan kayıp!

Irak haber ajansı INA'ya göre, Sudani, Suriye'nin başkenti Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile görüşmesi sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Irak ve Suriye arasında ortak bağlantıların bulunduğunu dile getiren Sudani, iki ülkenin risklere karşı ortak mücadele vermesi gerektiğini belirtti.

"Irak, Suriye'yi destekliyor ve kapımız yatırımlar için açıktır." diyen Sudani, bölgenin güvenliği ve istikrarının anahtarının "iyi bir ekonomik durum"dan geçtiğini ifade etti.

Irak'ta terörün geriletilip yenildiğini kaydeden Muhammed Şiya Sudani, ancak Suriye ile ortak zorlukların bulunduğuna dikkati çekti.

Sudani, İsveç'te Kur'an-ı Kerim'e yönelik eylemleri bir kez daha kınadıklarını vurgulayarak, "İsrail işgalini reddediyoruz ve Filistin davasına karşı değişmez tutumumuzu sürdürüyoruz." diye konuştu.

Sudani'nin temasları, Irak’tan Suriye’ye 2010 yılından bu yana ilk üst düzey ziyaret oldu. Bu ülkeden Suriye'yi en son, eski başbakanlardan Nuri el-Maliki, 2010 yılında ziyaret etmişti.