İngiliz istihbarat teşkilatı MI6'nın eski başkanı Richard Dearlove, İngiltere'nin Rusya ile "gri bir savaş" içinde olduğunu ancak ne yetkililerin ne de kamuoyunun durumu yeterince ciddiye almadığını söyledi.

1999-2004 yılları arasında İngiliz Gizli İstihbarat Servisi'nin başında bulunan Richard Dearlove, Cuma günü Politico'ya verdiği mülakatta İngiliz ordusunun Moskova ve Pekin'den gelen "tehditlere" karşı koyabilmek için yeterli para almadığını söyledi.

Filistin'i destekleyen A15 Action grubundan "Gazze için sermayeye saldıralım" açıklaması Filistin'i destekleyen A15 Action grubundan "Gazze için sermayeye saldıralım" açıklaması

Açıklama, geçen hafta İngiltere'nin savunma harcamalarında herhangi bir artışın olmadığı bir sonraki mali yıl bütçesinin açıklanmasının ardından geldi. Savunma harcamaları ülkenin GSYH'sinin %2'sinde kalmaya devam ediyor.

Dearlove “Sokakta birini durdurup İngiltere’nin savaşta olup olmadığını sorsanız, delirmişsiniz gibi size bakar. Ama savaştayız. Rusya ile gri alanda bir savaştayız ve insanlara bunu anlatmaya çalışıyorum.” dedi.

Dearlove “Harcamalarımızı GSYİH’nın en az yüzde 2 buçuğuna çıkarmalıyız.” diyerek hükümete tepki gösterdi.

"Daha fazla gemi inşa etmemiz gerekiyor. Çok daha büyük bir donanmaya ihtiyacımız var. Ve acilen, karada daha fazla postala ihtiyacımız var," diye vurgulayan Dearlove, “Almanlar gerçekten ciddi şekilde silahlanma için para harcamaya başlasa, ki ekonomilerinin büyüklüğüne bakılınca bunu yapmalılar, bu bir değişim getirebilir.” dedi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışmalar, modern savaş alanında insan gücünün önemini gösterdiğini ifade eden 79 yaşındaki şef. İngiliz ordusunun mevcudunu 2006'dan bu yana 26,000'den fazla azaltıldığını ve şu anda 74,000'den biraz fazla tam zamanlı askeri bulunduğunu aktardı.

Geçtiğimiz ay Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov İngiltere'yi Moskova ve Ukrayna arasındaki çatışmaya "doğrudan müdahil" olmakla suçladı. The Times gazetesinde yer alan ve Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri Komutanı Amiral Tony Radakin'in "Rus gemilerini yok etme ve Karadeniz'e açılma stratejisinde Ukraynalılara yardım ettiğini" iddia eden bir habere tepki göstermişti. Peskov'a göre İngilizlerin Kiev'e "sahadaki insanlar ve istihbarat" gibi "farklı şekillerde destek" sağladıkları Moskova için "sır değil".

Şubat ayında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İngiltere'nin çatışma sırasında Moskova'ya karşı diğer tüm Batılı ülkelerden "daha saldırgan, provokatif atılganlığında daha özenli" olduğunu söyledi.

İngiltere, iki yıldan uzun bir süre önce çatışmaların başlamasından bu yana Avrupa'da Ukrayna'nın önde gelen destekçilerinden biri oldu ve Kiev'e 7.1 milyar pound (9 milyar dolar) askeri yardım da dahil olmak üzere toplam 12 milyar pound (15.2 milyar dolar) destek sözü verdi.