Evliya Çelebi'nin Topkapı Sarayı'nda bulunan 10 ciltlik 'Seyahatnamesi'nin birinci cildinde bulunan 800 mekândan 102'si Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından haritalandırılarak dijital ortama aktarıldı. Haritayı dijitale Mustafa Başaran taşıdı.

Seyyahın ziyaret ettiği mekânlar Google’ın Haritalar servisinde tek tek sıralanırken mekânların açıklamalarına Seyahatnâme’den tadımlık bilgiler eklendi.

Daha önce İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteği Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) yürütücülüğünde Evliya Çelebi’nin İstanbul anlatılarında bulunan mekânlar MapHub üzerinden dijital ortamda haritalandırılmıştı. İstanbul’un Seyyahı, Seyyah’ın İstanbul’u adındaki proje devam ededursun; Mustafa Başaran adlı bir Google Haritalar servisi kullanıcısı ünlü seyyahın tüm yolculuklarını Google Maps’e taşıyarak çarpıcı bir işe imza attı.

Sosyal medyada geniş yankı bulan çalışmanın FSMVÜ’nün projesinden bağımsız yürütüldüğü belirtilirken Başaran çalışmayı tek başına gerçekleştirdiğini kaydetti.

Üstad’ın fikriyle ilgilenmeyenler sigarasıyla uğraşıyor! Üstad’ın fikriyle ilgilenmeyenler sigarasıyla uğraşıyor!

“Evliya Çelebi’nin anlatımıyla gezdiği şehirleri görselleştirmek amacıyla hazırlandığı” belirtilen harita, meraklıları için dijital bir kılavuz işlevi görüyor.

Osmanlı gezgini Evliya Çelebi, 1630’dan 1681’e dek Avrupa, Batı Asya ve Mısır toprakları dahil geniş bir coğrafyayı gezmişti. Haziran 2013’te UNESCO Dünya Belleği Listesi’ne dahil edilen Seyahatnâme, ilk defa 1848 yılında Kahire’de basılmıştı.

Yaklaşık 70 yıllık hayatının 50 yılını seyahatlerde geçiren Evliya Çelebi’nin rotası, dijital ortamda daha kapsamlı bir şekilde ele alınmaya devam edecek gibi görünüyor.

Haritaya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Haritayı hazırlayan Mustafa Başaran’la ise Twitter üzerinden iletişime geçebilirsiniz.