İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, 9 tutuksuz sanık ve avukatları katılırken, 2 tutuksuz sanık Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile hazır bulundu.

İstanbul Üniversitesi'nden Filistinli öğrencilere destek İstanbul Üniversitesi'nden Filistinli öğrencilere destek

Davakarara bağlayan mahkeme heyeti, Hüseyin Günay ve Ramazan Akyıldız'ı "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 9 ay 22'şer gün, sanık Zafer Işılak'ı aynı suçtan 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırdı.

Mahkeme, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in dosyasının ise ayrılmasına hükmetti.

Sanıklar Ahmet Özbek, Altan Kaçan, Battal Altun, Kadir Çolakoğlu, Mehmet Sadun Yücel, Mustafa Güneş, Öner Tatar, Suat Demirtuğ ve Yavuz Öztürkler'in üzerine atılı tüm suçlardan beraatini kararlaştıran heyet, sanık Kadir Çolakoğlu'nun "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan davanın reddine hükmetti.

- İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 33 askeri öğrencinin "müşteki" olarak yer aldığı iddianamede, FETÖ mensuplarının, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) kadrolaşmasında subay yetiştirmek için fişleme yaptıkları, yetiştirdikleri öğrencilerin harp okullarına kolayca geçişlerini sağladıkları anlatılmıştı.

İddianamede, "Söz konusu öğrenciler, 2008 yılında okula kayıt yaptırırken sağlık kontrollerinde herhangi bir sağlık problemi bulunmadığı tespit edilmişse de 2013 yılında yapılan muayenelerde psikolojik uyum bozukluğu, kardiyal kalp yetmezliği, göz ve ortopedik skolyoz hastalıklarının bulunduğu gerekçesiyle tamamı FETÖ mensubu sağlık kurulu ve hastaya bakan hekimlerin tanzim ettikleri sahte sağlık kurulu raporlarıyla okulla ilişkileri kesilerek, eğitim ve öğrenim haklarının ellerinden alındığı tespit edilmiştir." değerlendirmesi yer almıştı.

Gülen'e 306 yıla kadar hapis talebi

Askeri tabiplerin örgütsel iletişim yöntemi olan sabit ankesörlü hattan mahrem imamlarıyla irtibat kurdukları ve FETÖ mensubu olduklarının tespit edildiği aktarılan iddianamede, örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliğine azmettirme" ve 33 kişiye karşı "eğitim öğrenim hakkının engellenmesi" suçlarından 286 yıl 6 aydan 306 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Askeri tabip 11 sanığın ise FETÖ kapsamında "silahlı terör örgütüne üye olmak", "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" ve 33 kişiye karşı "eğitim öğrenim hakkının engellenmesi" suçlarından 279 yıldan 299 yıla kadar hapsi talep edilmişti.