Filistin yanlısı bir aktivist Cuma günü Cambridge Üniversitesi'nde 20. yüzyılın başlarında İngiltere Dışişleri Bakanı olan Arthur Balfour'un bir resmini keserek, Filistinlilerin vatanlarını İsrail'e kaptırmalarının nedeninin Balfour'un 1917'deki deklarasyonu olduğunu söyledi.

Filistin Eylemi adlı protesto grubu tarafından sosyal medyada yayınlanan bir videoda, bir kadının gerçek boyutlardaki portreyi bıçakla defalarca kesmeden önce üzerine kırmızı boya püskürttüğü görülüyor.

Balfour'un Orta Doğu'da Osmanlı egemenliği çökerken ve Britanya küresel bir güç haline gelirken yayınladığı deklarasyonda Londra'nın "Filistin'de Yahudi halkı için ulusal bir yurt kurulmasına olumlu bakacağı" ve "Yahudi olmayan mevcut toplulukların medeni ve dini haklarına halel getirmeden" bu yönde çalışacağı belirtiliyordu.

İlk kez büyük bir güç bir Yahudi anavatanına desteğini açıkça ifade etmiş, dünya çapında büyüyen Siyonist harekete ivme kazandırmış ve 1918'den itibaren Filistin'de geçici İngiliz "manda" yönetimine dönüşecek olan süreci şekillendirmiştir.

Paşinyan, 1915 olayları için "soykırım" demedi Paşinyan, 1915 olayları için "soykırım" demedi

Filistinliler uzun zamandır İngiltere'nin 67 kelimelik belge için özür dilemesini talep ediyor.

Filistin'deki İngiliz denetimi 1947-48 yıllarında Yahudiler ve Araplar arasındaki savaş, İsrail Devleti'nin ilanı ve 750.000 Filistinlinin göç etmek zorunda kalması ya da kaçmasıyla travmatik bir şekilde sona erdi.

Filistin Eylemi klibe eşlik eden bir yazıda "Balfour'un deklarasyonu, İngilizlerin hiçbir zaman yapmaya hakkı olmadığı toprakları vaat ederek Filistin'in etnik temizliğini başlattı" dedi.