Filistin Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, bu ay (Ocak-2023), 2015 yılından beri en kanlı ay oldu. Bugüne kadar Filistin’in farklı bölgelerinde 35 kişi şehit edildi, bunların 8’i çocuk, 1’i yaşlı bir kadın. İşgalci İsrail’in saldırılarında şehit edilenlerin hedef alındıkları noktalar vücudun üst kısmı ve baş tarafıdır. Bu yılın en yüksek şehit sayısı 20 şehitle Filistin’in Batı Şeria bölgesinde yer alan Cenin Mülteci Kampı oldu.

FİLİSTİN’DE SON 24 SAATTE OLANLAR

Son 24 saatte sözde sivil işgalci Yahudiler, İsrail güçlerinin koruması altında Filistin’in Nablus, Kudüs, El Halili, ve Ramallah kentlerinde Filistinlileri ve mülklerini hedef alan yaklaşık 200 farklı saldırı (ev ve araç ateşe verilmesi, ağaçlar kesilmesi, ateş açılması) düzenlediler.

Son 24 saatte İşgalci israil’in kurşunlarıyla yaklaşık 3 Filistinli şehit edildi, böylece yılın başından bu yana yaklaşık 35 Filistinli şehit edilmiş oldu.

Son 48 saatte yaklaşık 80 Filistinli İşgalci israil güçleri tarafından esir alındı ve birkaç kişi yaralandı.

İşgalci bakan İtamar Ben-Gvir’in kararına uyarak Kudüs’te Filistinlilere ait 14 evi yıkmak üzere bugün İşgalci israil güçleri tarafında (14’ten) birinci evin yıkması gerçekleştirildi.

Son 48 saatte İşgalci İsrail hapishanelerinden olan Nakab ve Ovar hapishanelerinde bulunan Filistinli esirler, İşgalci israil güçlerinin vahşi saldırılarına ve ihlallerine mâruz kaldılar.

İşgal, Kudüs’teki Filistinlilerin Tesislerini Yıktı

Taliban-İran çatışmalarında son durum Taliban-İran çatışmalarında son durum

Pazartesi sabahı İsrail işgal güçleri, Kudüs şehrinde bir ticari tesisi ve bir istinat duvarını yıktı ve araziyi yerle bir etti.

FİMED kaynakları, işgal güçlerinin Kudüs’ün güneydoğusundaki Cebel al-Mukabber kasabasında bir duvarı ve bir ticari tesisi yıktığını ve Kudüslü Akram Shqairat’a ait araziyi yerle bir ettiğini söyledi.

Kaynaklar, işgal araçlarının askeri takviyelerle birlikte Mescid-i Aksa’nın güneyindeki Silvan kasabasında Kerim Ebu Tayeh adlı vatandaş için bir başka istinat duvarını yıktığını sözlerine ekledi.

Dün Cumartesi günü işgal güçleri Cebel el Mukabber’de el Kudüslü Ratib Matar’ın sahibi olduğu ve kendisinin ve ailesinden 7 kişinin yaşadığı 15 yıllık evi yıktı.

Ordu güçlerinin dünden itibaren Kudüs kentindeki 14 evi yıkma planını uygulamaya koyması dikkat çekiyor. Tüm bunlar İsrail kabinesi tarafından Cumartesi günü alınan bir dizi kararın uygulanmasıdır.

İşgalci İsrail, Gazze’deki Balıkçıları ve Çiftçileri Hedef Alıyor

Pazartesi sabahı, İsrail işgal güçleri otomatik silahlarla Gazze Şehri denizinin açıklarında balıkçılara ve Orta Şeridi’ndeki çiftçilere saldırdı.

FİMED kaynakları, işgal donanmasının Gazze şehrinin kuzeyindeki Beyt Lahyadenizi açıklarında balıkçı teknelerine ateş açtığını söyledi

Bu bağlamda işgal araçları, Gazze Şeridi’nin merkezindeki Deir el-Balah şehrinin doğusundaki çiftçileri kurşun ve gaz bombalarıyla hedef aldı.

İşgal güçleri her gün kasıtlı olarak Gazze denizindeki balıkçıları ve Şeridin kuzey ve doğusundaki sınır bölgelerindeki çiftçileri hedef alıyor.

Mescid-i Aksa’ya İşgal Saldırıları Durmuyor

Bugün sabah saatlerinden bu yana İşgalci İsrail güçlerinin koruması altında onlarca işgalci Yahudi, İşgal altındaki Kudüs’te yer alan Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye başladı.

FİMED kaynakları, onlarca işgalci Yahudi yerleşimci ve birçok işgalci polisin bu sabah Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini ve avlularında kışkırtıcı turlar düzenlediklerini söyledi.

Saldırı, işgal polisinin koruması altında avlularında Talmud ayinlerinin yapıldığı caminin doğu kısmında yoğunlaştı.

Eski Kudüs ve kapıları, vatandaşların ve ibadet edenlerin kapsamlı bir şekilde aranması ve onlara yönelik saldırılarla temsil edilen katı askeri önlemlere tanık oluyor.

Cuma ve Cumartesi hariç hafta içi sabah ve öğle vardiyalarında işgalci Yahudi yerleşimcilerin camiye baskın düzenlemesine izin veriliyor.