Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabine üyelerini açıkladı. Hakan Fidan, Dışişleri Bakanı olarak atandı ve MİT Başkanlığından Türk diplomasisinin başına atanan ilk yetkili oldu.

Amerikan Forbes dergisi Hakan Fidan hakkında bir analiz yayınladı. Fidan'ın istihbarat portföyünün uluslararası ilişkilere katılımını etkilediği belirtilen analizde Fidan'ın bakanlığının ABD'den Avrupa Birliği'ne, Rusya'dan Ortadoğu'ya kadar geniş bir etki alanı olacağı ifade edildi.

Fidan'ın zekası ve stratejik becerisine atıf yapılan yazıda Fidan için bazen 'Dr. Fidan' ifadesinin kullanıldığı belirtiliyor. Analiz yazarı Güney Yıldız BBC'de görev yaptığı yıllarda birçok bakan, politikacı ve devlet başkanıyla görüştüğünü bu kişilerin birçoğunun da doğrudan Hakan Fidan'la çalıştığını ifade etti.

Mısır Dışişleri Bakanı Şükri ve İsmail Haniye Türkiye'ye geliyor! Mısır Dışişleri Bakanı Şükri ve İsmail Haniye Türkiye'ye geliyor!

'STRATEJİK BECERİSİ VE ZEKASIYLA ÖNE ÇIKAN BİR İSİM'

'Bu sohbetlerde Türkiye'nin küresel hamlelerine yön veren görünmeyen el MİT'in önemi her zaman vurgulandı. Konuştuğum herkes Fidan'ın zekasını ve stratejik becerisini tanıyor, hatta bazıları ona Dr. Fidan diyor. Geniş uluslararası bağlantıları ile Fidan, küresel siyasetin karmaşık dünyasında Türkiye'nin stratejik yönünü belirleyen kişi olarak öne çıktı. Onunla etkileşime giren herkes yeteneklerini doğruluyor.'

'MİT'İ BÜYÜTTÜ'

Fidan döneminde MİT'in büyüdüğünü yazan dergi şu ifadelere yer verdi:

'Fidan yönetiminde ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteğiyle MİT, istihbarat toplama ve analiz yeteneklerinin yanı sıra operasyonel yeteneklerini de artırdı ve dört kattan fazla büyüdü.'