Fransız Le Figaro gazetesinin aktardığına göre, Fransız askeri karargahı "Bu hafta, iyi bir düzen içinde, güvenli bir şekilde ve Nijerlilerle koordineli olarak ayrılma operasyonumuza başlayacağız" dedi.

Genelkurmay Başkanlığı'na göre yaklaşık 1.000 Fransız askeri Nijer'in başkenti Niamey'de, 400'ü de ülkenin kuzeybatısında Nijer, Burkina Faso ve Mali arasındaki "üç sınır" olarak adlandırılan bölgede görev yapıyor.

Fransız ordu karargahından yapılan açıklamada, "Manevraya katılan insanların güvenliğini sağlamak için adımlar atıyoruz" denildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Eylül ayı sonunda televizyonda yayınlanan bir mülakatında Fransa'nın Nijer'de konuşlu askerlerini 2023 yılı sonuna kadar geri çekeceğini söyledi.

Terörist İsrail askerinden itiraf: "İsrailli sivillere de ateş açmamız emredildi!" Terörist İsrail askerinden itiraf: "İsrailli sivillere de ateş açmamız emredildi!"

"Nijer'in fiili yetkilileriyle askeri işbirliğimizi sona erdiriyoruz çünkü artık terörle mücadele etmek istemiyorlar" diyen Bakan, Fransa'nın çekilmenin "barışçıl bir şekilde" yapılması için askeri cuntaya danışacağını da sözlerine ekledi.

Macron, "Terörle mücadelede Afrika kıtasını desteklemeye devam edeceğiz, ancak bunu sadece demokratik yollarla seçilmiş iktidarların ve bölgesel otoritelerin talebi üzerine yapıyoruz" dedi.

Nijer ile Fransa arasındaki ilişkiler Nijer'deki Temmuz 2023 darbesinin ardından dibe vurdu. Fransa ülkedeki vize teslimatlarını askıya alıp vatandaşlarını tahliye ederken, Nijer hava sahasını Fransız tescilli tüm uçaklara kapattı.