Fransa’da 300’den fazla sanatçı, iktidarın emeklilik reformunu protesto eden çalışanlara destek amacıyla Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a ortak imzalı mektup gönderdi.

Liberation gazetesinde bir örneği yayımlanan mektupta sanatçılar, Macron’dan emeklilik yaşını 62’den 64’de çıkaran yasayı geri çekmesini talep etti.

Ünlü sineme sanatçıları Juliette Binoche, Noémie Merlant Camille Cottin, Laure Calamy, Alice Diop, yönetmenler Saint Omer, Michel Hazanavicius, ortak mektuba imza atan ünlü sanatçıların arasında yer aldığı görüldü.

Mektupta, “Siz adil olmayan, verimsiz ve en savunmasız insanları ve kadınları daha ciddi şekilde etkileyen bir emeklilik reformunu zorlama yoluyla kabul etme yolunu seçtiniz, reform nüfusun büyük çoğunluğu tarafından reddedildi. Sanatçılar bu reforma ve yöntemine karşı.” denildi.

Hükümet Sözcüsü Olivier Veran, dün Fransız Journal De Dimanche (JDD) gazetesine verdiği demeçte, protestolara sebep olsa da reformu geri çekmeyeceklerini belirtti.

"Şiddetin haklı veya müsamaha gösterilebilir bir tepki olacağı fikrinin yerleşmesine müsaade edemeyiz." ifadesini kullanan Veran, yürütmenin yeniden düzenleme yapacağı bir yol haritasıyla devam edeceğini vurguladı.