Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bugün yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'ne insani yardımların olabildiğince hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşması gerektiğini vurguladı.

Macron, X hesabından yaptığı açıklamada, daha önce gönderilen 100 ton insani yardımın yanı sıra bölgeye önümüzdeki hafta 10 ton tıbbi yardım taşıyan Fransa Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçak gönderme kararı aldığını belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı, tıbbi yardım içinde yaklaşık 500 yaralının tedavisi için yeterli olacak iki mobil sağlık biriminin olduğunu kaydetti.

Macron, aynı zamanda kırk yatak kapasiteli bir hastaneyi de barındıran bir amfibi helikopter gemisinin önümüzdeki günlerde Mısır'a ulaşacağını ifade etti.

Fransız lider, amfibi helikopter gemisinin kritik vakaların tedavisinin yapılması ve yaralı sivillerin gerekirse yakınlardaki hastanelere götürülmesini kolaylaştırmak amacıyla gönderildiğini söyledi.

200 bin kişi Londra'da Gazze için İsrail Büyükelçiliğine yürüdü 200 bin kişi Londra'da Gazze için İsrail Büyükelçiliğine yürüdü

Ülkesinin, ‘yararlı ve gerekli olması halinde’ Fransa'da acil bakıma ihtiyaç duyan yaralı Gazzeli çocukların tedavisi için başta hava taşımacılığı olmak üzere mümkün olan tüm araçları seferber ettiğini söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı, ülkesindeki hastanelerde 50'ye kadar hastayı kabul edecek şekilde gerekli düzenlemelerin yapıldığını da sözlerine ekledi.