Washington DC'deki İsrail Büyükelçiliği'nin önünde, 25 yaşındaki Hava Kuvvetleri görevlisi Aaron Bushnell canlı yayın ayarlamak için telefonunu yere koydu. Daha sonra büyükelçilik kapılarının önünde durdu ve Gazze'deki İsrail'in katliamına tepki göstermek amacıyla "Filistin'i özgürleştirin" diye bağırarak kendini ateşe verdi.

Pazar gecesi yaralarından ölen Bushnell hakkında bildiğimiz her şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

GEÇMİŞİ

Bushnell, San Antonio'daki Lackland Hava Kuvvetleri üssünde görev yapan ve aslen Whitman, Massachusetts'ten olan 25 yaşında ABD Hava Kuvvetleri üyesiydi.

Mayıs 2020'de Hava Kuvvetlerine aktif görevli üye olarak katıldı ve o zamandan beri bilgi teknolojisi ve geliştirme operasyonlarında çalıştı. Bushnell, LinkedIn sayfasında "ABD Hava Kuvvetleri'nden yazılım mühendisliğine geçiş yapmayı" düşündüğünü yazdı.

Hava Kuvvetleri Pazartesi günü yaptığı açıklamada kendisinin 531'inci İstihbarat Destek Filosu'nda siber savunma operasyonları uzmanı olduğunu belirtti.

Bushnell, Cape Cod'da İsa Topluluğu adı verilen dini bir grupta büyüdü. Washington Post'a konuşan bir aile dostu ve İsa Topluluğu'nun eski bir üyesine göre , kendisi Orleans'ta grupla bağlantılı dini bir yerleşim yerinde büyümüştü. Arkadaşı Post'a , İsa Cemaati'ndeki gençlerin sıklıkla "bir yüksek kontrol grubundan diğer bir yüksek kontrol grubuna" geçerek orduya katıldığını söyledi.

ABD'li “savaş gazisi” Hamas pankartı sebebiyle ceza ödemeyi reddetti ABD'li “savaş gazisi” Hamas pankartı sebebiyle ceza ödemeyi reddetti

Post'a konuşan arkadaşlar, Bushnell'in San Antonio'da görev yaptığı sırada sosyalist bir örgütün etkinliklerine katıldığını ve sokaktaki insanlara yemek dağıttığını söylüyor. Arkadaşları, askerlikle olan sözleşmesinin Mayıs ayında sona ereceğini ve kendisinin kariyer değişikliği arayışında olduğunu belirtiyor.

George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin ardından orduya itirazının daha açık hale geldiğini söylüyorlar.

Pazar günü, İsrail büyükelçiliğine gitmeden saatler önce Bushnell, mesajı Post'la paylaşan bir arkadaşına mesaj attı . “Umarım anlarsın. Seni seviyorum,” diye yazdı Bushnell. "Bu hiç mantıklı değil ama seni özleyeceğimi hissediyorum" diye yazdı.

Post'a göre Bushnell haftalar önce aynı arkadaşıyla telefonda "anarşistler olarak ortak kimlikleri ve etkili olmak için ne tür riskler ve fedakarlıkların gerekli olduğu" hakkında konuşmuştu. New York Post'a konuşan bir arkadaşı, Bushnell'in cumartesi gecesi kendisiyle telefonda konuştuğunu belirtiyor.

AMERİKAN ASKERLERİ TÜNELLERDE HAMAS İLE SAVAŞIYOR

Bushnell, üst düzey güvenlik yetkisine sahip olduğunu ve Gazze'de gördüklerinden rahatsız olduğunu söyledi. Arkadaşı, "Cumartesi günü bana bu tünellerde askerlerimizin olduğunu, cinayetlere ABD askerlerinin katıldığını söyledi" dedi. Arkadaşı, "Bilmediğim çok fazla şey var ama ses tonunda bana korktuğunu söyleyen bir şeyler olduğunu söyleyebilirim" dedi.

ABD'nin İsrail'de Amerikalı rehinelerin kimliğini tespit etmek için özel harekât birlikleri bulunduğu bildirilirken , Biden yönetimi Gazze'de Amerikan askerinin olmayacağını açıklamıştı.

BÜYÜKELÇİLİĞE GİTMEDEN HEMEN ÖNCE

Kendini ateşe vermeden saatler önce Bushnell, Facebook sayfasında şu başlıkla bir Twitch bağlantısı yayınladı: Birçoğumuz kendimize şu soruyu sormaktan hoşlanırız: “Kölelik sırasında hayatta olsaydım ne yapardım? Yoksa Jim Crow Güney mi? Yoksa apartheid mı? Eğer ülkem soykırım yapıyor olsaydı ne yapardım?”Cevap şu ki, bunu yapıyorsun. Şu anda.”

Pazar günü saat 13.00'ten kısa bir süre önce Bushnell canlı yayınına başladı ve yanıcı sıvıyla dolu yalıtımlı bir su şişesiyle İsrail Büyükelçiliği'ne doğru yürüdü. Videoda "Artık soykırımın suç ortağı olmayacağım" dedi. “Aşırı bir protesto eylemine girişmek üzereyim. Ancak insanların Filistin'de sömürgecilerin elinde yaşadıklarıyla karşılaştırıldığında bu hiç de aşırı bir durum değil. Egemen sınıfımızın normal olacağına karar verdiği şey bu.”

Bushnell daha sonra telefonunu yere koydu ve büyükelçiliğin kapısına doğru yürüdü ve burada şişedeki sıvıya kendini ıslattı. Kendini yakmaya çalışırken “Özgür Filistin” dedi. Bir kolluk kuvveti yaklaşarak "Size yardımcı olabilir miyim?" diye sordu. Bu noktada Bushnell, "Filistin'i özgürleştirin" diye bağırarak kendini ateşe verdi.

Bushnell acı içinde çığlık atarken, kamera dışındaki bir kolluk kuvveti ona "yere yatması" için bağırıyor. İkinci polis memuru ilkine bağırdı: "Silahlara ihtiyacım yok, yangın söndürücülere ihtiyacım var."

DC İtfaiye ve EMS olay yerine geldiğinde yangın söndürülmüştü.

VEFATI

Bir Gizli Servis ajanı tarafından sunulan bir olay raporunda, "İsrail büyükelçiliği dışında zihinsel sıkıntı belirtileri sergileyen bir kişiyle ilgili bir imdat çağrısı aldıkları" belirtiliyor. (Gizli Servis yabancı büyükelçiliğin güvenliğinden sorumludur.) “Gizli Servis memurları devreye girmeden önce, [Bushnell] kimliği belirsiz bir sıvıya bulaştı ve kendini ateşe verdi.

Gizli Servis görevlileri, itfaiye gelmeden önce alevlere derhal müdahale ederek alevleri söndürdü. [Bushnell] daha sonra olaydan kaynaklanan yanıklar nedeniyle yerel bir hastaneye nakledildi. Raporda Bushnell'in pazar günü saat 22.06'da öldüğü açıklandı.

"Bushnell, ölümünden birkaç saat önce sol görüşlü birkaç web sitesine e-posta göndererek onları "son derece rahatsız edici" son eylemi konusunda uyardı. BBC'ye gönderilen e-postada, "Bugün, Filistin halkına yönelik soykırıma karşı aşırı bir protesto eylemi yapmayı planlıyorum" denildi.

Bushnell'in videosu, hizmet şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle Twitch tarafından kaldırıldı, ancak yanan figürünü bulanıklaştıran düzenlenmiş versiyonları sosyal medyada dolaşıyor. Gizli Servis ve Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu, Metropolitan Polis Departmanı ile birlikte olayı araştırıyor . Ölümünden önce, birkaç sol eğilimli web sitesine e-posta göndererek, "Filistin halkına yönelik soykırıma karşı aşırı bir protesto eylemine girişmeyi planladığını" belirtti.

Bushnell'in eylemi, İsrail-Hamas savaşını açıkça protesto etmek için yapılan ilk kendini yakma eylemi değildi. Aralık ayında bir kadın, polisin savaşa karşı "aşırı siyasi protesto" eylemi olarak tanımladığı bir eylemle Atlanta'daki İsrail Konsolosluğu'nun önünde kendini ateşe verdi. Kadın hayatta kaldı ancak tüm vücudunda üçüncü derece yanık oluştu ve durumu kritik olarak hastaneye kaldırıldı. Kimliği polis tarafından açıklanmadı. Konsoloslukta güvenlik görevlisi olarak çalışan 61 yaşındaki gazi, kadını kurtarmaya çalışırken ağır yanıklarla karşılaştı.

Vietnam Savaşı'ndan bu yana, kendini yakma ABD'de dramatik ama nadir görülen bir protesto eylemi oldu Pazartesi gecesi Bushnell'in anısına, son protestosunu düzenlediği İsrail büyükelçiliği de dahil olmak üzere ülke çapında nöbetler düzenlendi.

Mustafa Uzun