Mirzabeyoğlu Davası Meclise Taşındı...

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Kumandan Salih Mirzabeyoğlu'nun yıllardır tecritte tutulduğunu belirterek, "Mirzabeyoğlu Davası, 28 Şubat’la hesaplaşma konusunda Hükümetin samimiyetsizliği hakkında bilgi vermektedir" dedi.

Siyaset 08.06.2012, 16:31 09.06.2012, 11:19
Mirzabeyoğlu Davası Meclise Taşındı...
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Kumandan Salih Mirzabeyoğlu'nun yıllardır tecritte tutulduğunu belirterek, "Mirzabeyoğlu Davası, 28 Şubat’la hesaplaşma konusunda Hükümetin samimiyetsizliği hakkında bilgi vermektedir" dedi.

Aygün, Kumandanın avukatlarıyla birlikte TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, "28 Şubat’la hesaplaşmanın yolunun o dönemin doğurduğu mağduriyetleri gidermekten geçtiğini" söyledi.

Aygün, ’’Eğer DGM’ler hukuksuz mahkemelerse, 1990’lı yıllarda mağdur olmuş bütün kişilerin sorunlarına çözüm bulunması gerekir. Mirzabeyoğlu da bunlardan biridir. Yıllardır tecritte tutulmaktadır. Hükümet bir taraftan 28 Şubat’la, darbelerle hesaplaştığını iddia ediyor, diğer yandan tecrit, işkence ve çeşitli mağduriyetlerin sürmesi karşısında ses çıkarmıyor. Mirzabeyoğlu Davası, 28 Şubat’la hesaplaşma konusunda Hükümetin samimiyetsizliği hakkında bilgi vermektedir’’ diye konuştu.


Kumandan Salih Mirzabeyoğlu'nun avukatı Ali Rıza Yaman da ’’Mirzabeyoğlu Davası’’nın başladığı tarihin 28 Aralık 1998 olduğuna işaret ederek, ’’Salih Mirzabeyoğlu, eşi ve çocuğuyla birlikte o zaman için ilkokula giden diğer çocuğunu almak üzere okula gittiğinde saldırıya uğramıştır. Bu kişilerin polis oldukları Emniyet’te anlaşılmıştır’’ diye konuştu. Yaman, Kumandanın sistematik fiziki işkencelerle geçen bir yargılama sürecinden sonra ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildiğini, çeşitli F Tipi cezaevlerinde tecritte tutulduğunu ve halen ’’telegram’’ (zihin yönlendirme) adı verilen bir işkenceye maruz bırakıldığını söyledi.

Yaman, "Saldırıya uğradığında 41 eseri bulunan Salih Mirzabeyoğlu, olağanüstü bir dönemde, DGM’nin yargılayıp mahkum ettiği bir kişidir. Bu bakımdan dava yeniden görülmelidir. Eğer 28 Şubat’la hesaplaşılacaksa, darbenin sonuçlarından başlanılmalıdır. Mirzabeyoğlu davası, bu sonuçların en önemlileri arasındadır" dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:22
İkindi 16:00
Akşam 18:24
Yatsı 19:47
Günün Karikatürü Tümü