The Times of Israel gazetesinin haberine göre, Bakan Pandor, iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresinin (ANC) düzenlediği Filistin'le dayanışma etkinliğinde konuştu.

Pandor, "Güney Afrikalı olan ve İsrail Savunma Kuvvetleri'nin yanında savaşanları uyaran bir bildiri yayınladım: Memleketinize döndüğünüzde sizleri gözaltına almaya hazırız." ifadesini kullandı.

Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı, daha önce Güney Afrika vatandaşlarının, ülkelerinin desteklemediği bir savaşa katılmaları halinde vatandaşlıktan çıkarılabileceklerini duyurmuştu.

UAD'de İsrail aleyhine açılan soykırım davası

Güney Afrika Cumhuriyeti, 29 Aralık 2023'te, 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail aleyhine Uluslararası Adalet Divanına (UAD) dava açmıştı.

Güney Afrika, Gazze'deki durumun aciliyet teşkil etmesi sebebiyle UAD'den ihtiyati tedbirlere hükmetmesini istemiş ve tedbir talebine ilişkin duruşmalar, 11-12 Ocak'ta Lahey'deki Barış Sarayı'nda yapılmıştı.

Senegal Cumhurbaşkanı Sall, üç hafta kala devlet başkanlığı seçimlerini erteledi Senegal Cumhurbaşkanı Sall, üç hafta kala devlet başkanlığı seçimlerini erteledi

Divan, 26 Ocak’ta açıkladığı tedbir kararlarında, İsrail’in Soykırım Sözleşmesi'nin 2. maddesinde tanımlanan fiillerin işlenmemesi için elinden gelen tüm önlemleri almasına, İsrail ordusunun Soykırım Sözleşmesi'nin 2. maddesindeki fiilleri işlemesini engelleyecek önlemleri ivedilikle almasına, Gazze’deki Filistinlilere yönelik soykırım çağrısı yapanları önlemek, engellemek ve cezalandırmak için gereken tüm adımları atmasına, Gazze’deki Filistinlilerin karşılaştığı olumsuz yaşam koşullarını ortadan kaldırmak için ihtiyaç duyulan temel hizmetlere ve insani yardımın sağlanmasını mümkün kılan acil ve etkili önlemleri almasına, Gazze’deki Filistinlilere karşı Soykırım Sözleşmesi'nin ihlalini gösteren delillerin yok edilmesini önlemek ve korunmasını sağlamak için etkili tedbirler almasına, kararın yürürlüğe girmesinden itibaren 1 ayda alınan tüm tedbirler hakkında mahkemeye bir rapor sunmasına hükmetmişti.

Güney Afrika kadar olamadık!

Kemalist rejimin kanunları, Türkiye'den Gazze'de katliam yapmak için terör devleti İsrail'e asker olarak giden iki "vatandaş"ına yasa çıkaramayacak kadar aciz. Mine Gümüşkaya ve Umay Akçay isimli iki bebek katili "Türk" vatandaşı, işgalci Yahudi ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına katılmak için bölgeye gitti. 

İsrail'e giderek soykırım suçuna katılan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına karşı bir yaptırımda bulunmadığı gibi hakkında yapılan şikayete karşı da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "Sırf İsrail ordusuna katılmakla söz konusu suçları işlemiş olamayacağından..." diyerek Mine Gümüşkaya ve Umay Akçay isimli şahıslar hakkında soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verdi.