Henry, Haiti Silahlı Kuvvetleri karargahında yaptığı açıklamada, çete şiddetine karşı mücadelede ülkenin tüm güvenlik güçlerini harekete geçirme niyetinde olduğunu söyledi.

Haiti ve bazı BM yetkilileri, yaygın şiddetin bastırılmasına yardımcı olmak üzere yabancı birliklerin konuşlandırılması için uluslararası topluma baskı yapmaya devam ederken bu yorum geldi.

Henry, "Bugün yaşadıklarımız bir şaka değil," dedi.

Haiti Savunma Bakanlığı basın bürosunda çalışan Jean Robenson Servilius, Associated Press'e yaptığı açıklamada yetkililerin orduyu aktif hale getirme planları üzerinde çalıştığını doğruladı. Silahlı Kuvvetlerin şu anda 2,000 civarında askeri olduğunu ve daha fazlasının askere alındığını söyleyen Servilius, bu askerlerin Arjantin, Meksika ve Kolombiya'daki uzmanlar tarafından eğitildiğini de sözlerine ekledi.

Robenson daha fazla ayrıntı veremeyeceğini söyledi.

Haiti ordusu, çok sayıda darbeye katılması ve diğer siyasi müdahalelerle suçlanmasının ardından 1995 yılında dağıtıldı. Silahlı Kuvvetler, BM'nin Haiti'deki barışı koruma operasyonunu sona erdirmesinin ardından 2017 yılında suikaste kurban giden Devlet Başkanı Jovenel Moïse tarafından yeniden göreve getirildi.

O zamandan bu yana, Haiti başbakanına koruma sağlamayı da içeren sınırlı bir rol oynamıştır.

Ordunun ne zaman harekete geçeceği, kaç askerin göreve çağrılacağı ya da hangi rolü oynayacakları hemen belli olmadı. Ancak Henry onların yardımına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Başkent Port-au-Prince'in tahminen %60'ını kontrol eden çeteler, Temmuz 2021'de Moïse'nin özel evinde uğradığı suikastın ardından daha fazla bölgeyi kontrol etmek için verdikleri mücadelede son aylarda yüzlerce kişiyi öldürdü. BM yetkililerinin on yıllardır görülmemiş seviyelere ulaştığını söylediği şiddet olayları nedeniyle on binlerce Haitili yerinden edildi.